banner38

banner31

banner41

Bursa’nın ilk “Melek yatırımcı Ağı” hizmette

Şirketlere finansal danışmanlık, finansmana erişim ve teşvik uygulamaları başta olmak üzere çeşitli finansal hizmetler vermek üzere 2018 yılında kurulan Platin Capital İş Geliştirme A.Ş., Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edilerek Bursa’nın ilk “melek yatırımcı ağı” oldu. Platin Capital, inovasyon ve teknoloji odaklı, yüksek katma değer yaratma potansiyeli olan yeni girişimleri, melek yatırımcılar ve sanayicilerle buluşturmak için çalışmalar yapacak.

ŞİRKETLER 10.10.2023, 14:52 31.10.2023, 14:00
Bursa’nın ilk “Melek yatırımcı Ağı” hizmette
banner40

Gelişmiş ülkelerde girişimcilik ekosisteminin önemli bir parçası olan, yeni iş fikirlerine ve yeni şirketlere destekler sağlayan melek yatırımcılık uygulaması ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) mevzuatı kapsamında akredite edilen firmalar arasına Bursa merkezli Platin Capital İş Geliştirme A.Ş. de eklendi.

Bursa’da Nilüfer Organze Sanayi Bölgesi’ndeki (NOSAB) ofisinde faaliyet gösteren Platin Capital İş Geliştirme A.Ş. Kurucu Ortağı Emir Akbayır, yeni kurulan işletmelerin karşılaştıkları sorunların başında finansman yetersizliğinin geldiğine dikkat çekerek, özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan melek yatırımcı yöntemi ile bu soruna çözüm üretildiğini ve girişimlerin başarı oranlarının böylelikle yükseldiğini kaydetti.

HEM SERMAYE, HEM DE TECRÜBE AKTARIMI

Sadece Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edilen firmaların “Melek Yatırımcı Ağı” statüsünde faaliyet gösterebildiğini belirten Akbayır, “Melek Yatırımcılık” kavramının, büyüme potansiyeline sahip işletmelere daha yolun başındayken yatırım yapılırken eş zamanlı olarak melek yatırımcıların tecrübe ve network imkanlarının da girişimcilere aktarılmasını sağlayan özel bir yatırım modeli olarak tanımlandığını söyledi.

Akbayır, “Ülkemizde girişimci ve yatırımcılar ‘melek yatırımcı ağları’ vasıtasıyla bir araya gelirken, yatırımcılara da yaptıkları yatırım tutarının belirli şart ve limitler dahilinde yüzde 100’üne varan vergi avantajlarından da faydalanma imkanı sağlanıyor. ‘Melek Yatırımcı Ağı’ statüsünü de ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edilmiş kuruluşlar kullanabiliyor” dedi.

Akbayır, Platin Capital İş Geliştirme A.Ş. olarak Bursa’nın akredite edilmiş ilk “melek yatırımcı ağı” oldukları ifade ederek şunları söyledi :

“Özellikle İstanbul dışında faaliyet gösteren başlangıç ve erken aşama girişimlerin hem sanayiciler hem de melek yatırımcılar tarafından bilinirlik ve ulaşılabilirliğinin kısıtlı olduğunu fark etmemizi müteakip, hızlıca aksiyon aldık ve Bursa’nın ilk akredite bireysel katılım yatırımcı ağı olduk. Platin Capital olarak, Melek Yatırımcı Ağı’nı faaliyete geçirerek Türkiye'deki girişimci ekosisteminin büyümesine katkıda bulunmanın heyecanını yaşıyoruz.

Üretim ve sanayinin içerisindeki (NOSAB) ofisimizle ; Bursa Uludağ̆ Üniversitesi bünyesinde yer alan ULUTEK Teknopark başta olmak üzere akademi ve girişimcilere olan yakınlığımızla ‘Akademi – Sanayici – Girişimci’ işbirliklerinin etkin biçimde hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Platin Capital Melek Yatırımcı Ağı olarak ;, yenilikçi startup girişimlerini, vizyon sahibi ve deneyimli melek yatırımcılarla buluşturmak için dinamik bir platformu en kısa sürede devreye alacağız. Yenilikçi girişimlerin, inovasyonun can damarı olduğunun bilincindeyiz. Başta Bursa olmak üzere çevre illerde yer alan girişimciler ile yatırımcıları bir araya getiren bir platform olarak ekosistemi desteklemeyi ve girişimlerin büyümelerini hızlandırmayı hedefliyoruz.”

Akbayır, Bursa’nın yanı sıra, İstanbul şubeleri ile de Bursa dışındaki girişimlerin takip ve değerlendirme süreçlerini yürüttüklerini bildirdi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
14°
açık
banner36
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 06:18
Güneş 07:42
Öğle 13:22
İkindi 16:23
Akşam 18:53
Yatsı 20:11