banner38

banner31

Bursa, blok mermere damgasını vuruyor

Bursa 7. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, Türkiye’den ve dünyadan 200’e yakın firmanın katılımı ile TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde devam ediyor. Toplamda 50 bin ton ağırlıkta 2 bin blok mermerin sergilendiği fuar, dünyanın tek blok mermer fuarı olma özelliğini sürdürüyor.

SEKTÖRLER 28.10.2023, 13:33 28.10.2023, 13:51
Bursa, blok mermere damgasını vuruyor
banner40

Haber: İsmail Hakkı Yoğurtçu/ Eşref Aydemir 

Erol Efendioğlu

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Orta Doğu’da yaşanan savaştan dolayı fuarımız başlamadan önce biraz tedirgindik, dünya ticaretinin yaşadığı bir durgunluk zaten vardı, bir resesyon yaşanıyordu. Bu da üstüne tuz biber oldu. Her şeye rağmen iyi bir fuar oluyor. Katılımcıların umduklarını bulduğunu düşünüyorum. Bursamızdan 12 firma, 40 ayrı ilden 170’den fazla firma katılmış fuarımıza. Toplam 1200 TIR’la 2000 blok mermer sergileniyor. Fuarda 50 bin ton ağırlığında ürün bulunuyor. Yani dünya çapında malzeme ağırlığı olarak belki de ilk üçe girebilecek bir fuar gerçekleştiriyoruz. Bir de işin diğer güzel bir tarafı blok mermer fuarı dünyada bir tek ülkemizde ve Bursamızda yapılıyor. 25 kadar ayrı ülkeden ziyaretçimiz var. Ürdün, Vietnam, Afganistan gibi farklı coğrafyalardan stantların yanı sıra İtalya, Yunanistan, İspanya gibi Avrupa ülkelerinden ziyaretçilerimiz var. Bursa blok mermer ve İzmir mermer fuarlarımızla dünyadan yılda iki kez alıcıları ülkemize getirebilirsek yüzlerce yıldır dünyada doğal taş ticaretinin merkezi olan İtalya’nın önüne geçer ve dünya doğal taş ticaretinin merkezi haline geliriz. En büyük amacımız bu. Dünya mermer rezervinin yüzde 30’u ülkemizde. En büyük, en kapsamlı mermer ocakları Türkiye’de. Biz bu unvanı hak ediyoruz. Birçok ilimize devasa fabrikalar kuruldu. Yani hem fabrika hem de ocak kapasiteleri olarak İtalya’nın önüne geçtik. Bunun için önümüzdeki 6-7 yıl boyunca çok gayretli olacağız ve ülkemiz inanıyorum ki dünya doğal taş ticaretinin merkezi haline gelecek.

Berat Laloğlu

LALOĞLU Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Bursa menşeli bir firmayız. Ben kendim jeoloji mühendisiyim. Firmamızın kuruluşundan itibaren ülkemizi tanıtmak adına çalışıyoruz. Halihazırda Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Düzce’de dört aktif ocağımız var. Bir adet fabrikamız, Amerika ve Kanada’da depolarımız mevcut. Yaklaşık on yıllık mermer serüvenimizle ülkemizi dünyaya tanıtmak için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu anda dünya çapında yaşanan bir ekonomik kriz var. Bu yüzden fuar, bir öncekilere göre biraz daha sakin geçiyor. Ancak bu yıl yedincisi düzenlenen fuarımızdan biz memnunuz. Bizi bilen firmalar zaten stantlarımıza geliyor. Yeni firmalarla görüşme şansı bulduk.

Birol Çiftçi

Gül Mermer Yönetim Kurulu Başkanı

Bursa Mustafakemalpaşa, Isparta, Burdur bölgelerinde mermer ocaklarımız ve bir fabrikamız mevcut. Firma olarak sektörde iyi bir yerdeyiz. Fuarımız bu yıl yaşanan gelişmelere göre gayet olumlu geçiyor. Tüm ürünlerimizi ihracat yoluyla yurtdışına satıyoruz. Aynı zamanda Türkiye geneline de satışlarımız mevcut. Aldığımız talepler ve gidişatımız sevindirici. Yeni hedeflerimiz, yeni ocaklarımız var. İnşallah daha da iyi olacağız.

Mustafa Negiş

FAB Maden – Maden Mühendisi, İş Güvenliği Uzmanı

Ocağımız 3 yıl önce Mustafakemalpaşa bölgemizde açılmıştı. Pandemi döneminde işlerimiz biraz sekteye uğrasa da şu anda ocağımızı tekrar geliştiriyoruz. Geçen yılki fuarla beraber daha aktif olmaya başladık. İhracat çalışmalarımız da var. İhracat yaptığımız ülke sayısını arttırmak için çalışıyoruz. Bizim genellikle çalıştığımız bölgeler Orta Doğu ve Arap Ülkeleri olduğu için oradaki malum savaştan dolayı fuar bizim için biraz durgun geçiyor ama çok şükür biz taşlarımızı sattık, ocağımız için belirli rezervasyonlar aldık. Bu fuar sayesinde ilk defa Hint pazarına taş verdik. Bursa’nın belirin taşlarından olan MustafaKemalpaşa Beyazı çıkarıyoruz, bu yüzden tercih ediliyoruz.

Hüseyin Sarıca

KPM Mermer Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul merkezli olarak kurulan firmamızın Bursa ve Balıkesir İllerimizde ocakları mevcut. Mermer, modayı takip eden bir sektör olduğu için biz de modayla özdeş ilerliyoruz. Gri tonlu taşlarımızda iddialıyız. Yüzde doksan dokuz blok ihracatımız ile dünya pazarına hitap ediyoruz. Ağırlıklı Avrupa olmak üzere Orta Doğu ve Rusya gibi bölgeler ile 20 civarı ülkeye ihracat yapıyoruz. Fuardan gayet memnun kaldık. İlgi çok iyiydi. Gayet memnunuz.

Tarık Çavuş

ESTAŞ Mermer Sanayi Satın Alma Sorumlusu

Firmamız 1966 yılında Türkiye’nin ilk traventen ocağı olan ve hatta litaretüre firma kurucumuzun ismini vermiş bir ocakta üretime başladı. İlk olarak Sivas’ta başlayan çalışmalar, 1990 yılı itibari ile Bursa’da devam etti. 1990 yılından bu yana Güngören Köyü’nde ocağımızı işletiyoruz. Şu anda iç pazarda Türkiye’nin her yerine taş gönderiyoruz. Fuar beklentilerimizin üzerinde bir ilgiyle gerçekleşti. Zamanla ve dönüşlerle birlikte faydasını göreceğimize inanıyorum.

Halit Kafadar

Dialli Stone Yurt Dışı Satış Sorumlusu

Şu an bu fuarda Yunanistan’dan gelen taşlarımız var. Diğer taraftan da hem iç alanda hem de dış alanda makine stantlarımız var. Firma olarak ülkemizin her bölgesine ve 10 farklı ülkeye taşlarımızı gönderiyoruz. Fuar beklentilerimiz karşıladı, beklediğimiz temasları gerçekleştirdik. İnşallah ihracat yaptığımız ülke sayısını ve iç pazarda satışlarımızı arttıracağız.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
26°
açık
banner36
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 04:00
Güneş 05:47
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:34
Yatsı 22:13