banner38

banner31

Bursa iş dünyası Sosyal Konut Projesini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından açıklanan ve Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı sosyal konut projesi olma özelliği taşıyan sosyal konut projesini sektör temsilcileri değerlendirdi.

İŞ DÜNYASI 30.09.2022, 17:49
Bursa iş dünyası Sosyal Konut Projesini değerlendirdi
banner40

Açıklanan projenin inşaat sektörüne ve ekonomiye hareketlilik getireceğini ifade eden Bursa inşaat sektör temsilcileri dar gelirliyi ev sahibi yapacak projenin özel sektördeki konut satışlarını ise etkilemeyeceğini belirttiler.

Bursa’da da 8 bin 650 konut inşa edilecek proje hakkında Bursa inşaat sektör temsilcilerinin değerlendirmeleri şöyle:

Mustafa Andıç

İMSİAD Başkanı

Sosyal Konut Projesini destekliyoruz. Devletin sadece sosyal konut üretmesi gerektiğini sürekli ifade ediyoruz. Bu konutlardan kesinlikle dar gelirliler yararlanmalı. Yatırım aracı olmamalı ve satış koşullarında gri alanlar bulunmamalı. Bu açıdan açıklanan paketin şartları çok önem kazanıyor. Bu konut projesi aynı zamanda inşaat sektörünün canlanmasına ve sektörün etkilediği 200’den fazla alt sektöründe hareketlenmesine de olumlu katkı yapacağı inancındayız.

Fakat şöyle de bir talebimiz var, bizim açımızdan diğer önemli bir konu; nasıl ki bu konutlardan yararlanmak isteyen vatandaşlara o bölgede belli bir süre ikamet zorunluluğu getiriliyorsa aynı müteahhitler için de olmalı. Örnek vereyim Bursa’da yapılacak konutların ihalesi bu şehirde faaliyet gösteren ve sınıflıkları ile kriterleri sağlayan müteahhitlere verilmeli. Sebebi de merkeziyetçi bir imalat yapısını doğru bulmuyoruz. Burada oluşacak olan önemli bir ticari hacim var bu ticari hacmin ilgili şehirlere ve bütün ülkeye yayılmasını sağlamalıyız. Daha fazla insanın istifade etmesini önceliğimiz olmalı.

Tabi burada bir de madalyonun öteki yüzü de var. Kiminle yapacağız? Çalışan ekip sayısı azaldı, ekip bulmakta zorluk yaşıyoruz. Çalışacak ekip bulamıyoruz. Usta ve işçilerimiz yurt dışına gitti. Biz burada usta bulmakta zorlanıyoruz. Ustaların yaş ortalaması 50’nin üzerine çıktı. Bu soru işaretleri bizleri zorluyor.

Son dönemde ülkemizde kamu ihalelerine giren müteahhit yok. Bu nedenle de ihaleler iptal ediliyor, son 3 ayda 31 TOKİ projesi ihalesine giren müteahhit bulunamamış. Okul, sağlık bakanlığının da projelerine müteahhit firması girmemiş demek ki bir sorun var. Sektörün yaşadığı birçok sorun var tüm sorunlara odaklanmalıyız. Yaranın sadece bir tarafını tedavi etmeye çalışmak mümkün değil o bir tedavi anlamına gelmiyor. Sektörün bütün sorunlarına yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır.

Özgür Kavaklı

MÜSİAD İnşaat Komisyonu Başkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Sosyal Konut Projesi’nin hayırlı olmasını diliyorum. Dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olmasını sağlayacak bir proje. Son dönemlerde enflasyondan dolayı dar ve sabit gelirli diye tanımlanan işçi, memur, emeklinin konuta ulaşması zorlaşmıştı. Bu sebeple hem kamuya ait arazilerin değerlendirilmesi hem de sektörün hareketlenmesi açısından çok değerli buluyoruz. Halkın da bu projeye çok yoğun bir ilgisi ve başvurusu söz konusu. İnşaat malzemelerinde tüketimin artmasıyla, yükselen fiyatların belki durağanlaşmasını, stabilize etmesini sağlar. Mevcut sektöre olumsuz bir etkisi olmaz. Zaten şuan yapılan projeler daha çok üst ve orta kesime satılıyor.

Murat Kaya

GESİAD Başkanı

Dar gelirli vatandaşlarımıza ev sahibi olma imkânı sağlayacak olan ve Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan sosyal konut hamlesine olumlu yaklaşıyoruz. Bu projenin takip edilmesi gerekiyor, sadece gerçekten konut ihtiyacı olan ailelerin bu projeden yararlanması sağlanmalıdır. İnşaat sektörün birçok kalemi ve alt tedarikçisini de etkileyecektir. İnşaat sektörünün canlanmasına vesile olacağı inancındayız. Tüm herkese hayırlı uğurlu olsun.

Fatih Şakir

BALKANTÜRKSİAD Başkanı

Sosyal konut projesi kapsamında Karacabey’de iki bölge seçildi. Biri Taşlık diğeri ise Yenikaraağaç bölgesidir. Yenikaraağaç bölgesinde seçilen alan Ramsar alanında kalıyor. Ramsar alanı nedir? Sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir sözleşmedir. 1971 tarihinde Ramsar şehrinde imzalandı ve adını bu şehirde almaktadır. Bu anlaşmaya 1998 yılında Türkiye’de imza attı. Tatlı su alanlarının korunması projesi işte tam bu alanda imzalanan anlaşma ihlal ediliyor. Yenikaraağaç’ta seçilen alan yanlış. Üst tarafta Ramsar’da olmayan alanda yapılırsa daha iyi olur. Proje diğer taraflarıyla piyasayı canlandırdı. Sektöre hareketlilik kattı. Enflasyon rakamları da yeniden normale dönerse TOKİ zorunluluğu olmayan yerlerde yeniden evler alınabilir diye düşünüyorum. Dar gelirliler ve Bursa için bir ihtiyaç mevcut sektörün satışlarını etkilemeyeceğini düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Muhammed Adiloğlu

Adiloğlu Grup YKB

Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu tarihin en büyük sosyal konut projesini olumlu buluyorum. Yapılacak olan sosyal konutların imalat sürecindeki malzeme tedarik zinciri ve istihdamın sektöre ciddi manada canlılık getireceğini düşünüyorum. Bursa ilimizde üretilecek 8 bin 650 adet sosyal konutun kısmen de olsa dar gelirli vatandaşlarımıza rahatlama getireceğini düşünüyorum. Özellikle TEKNOSAB bölgesine yapılacak sosyal konutlar, sanayide çalışan veya çalışacak dar gelirli vatandaşa direkt fayda sağlayacaktır. TEKNOSAB bölgesinde yapılacak olan sosyal konutlar çok kısa zamanda ilave sayı ile artacaktır. Yeni imar alanlarının açılması yeni inşaat projelerini hızlandırır. Çünkü imarlı arsa alternatifi arttıkça, arsa maliyeti düşeceğinden, inşaata olan ilgi artacaktır.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
36°
açık
banner36
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:59
Güneş 05:46
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:35
Yatsı 22:14