banner38

banner31

TOSYÖV’de gündem ‘çalışan, üretim ve işletme güvenliği’

Türkiye Orta Ölçekli Sanayiciler ve Yöneticiler Vakfı Bursa Destekleme Derneği (TOSYÖV Bursa) İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Komisyonu tarafından düzenlenen İSG Eğitim Uygulamalarında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri seminerinden “İSG eğitimi şart! Ancak, verilen eğitimler çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik davranış değişikliği sağlayabilecek etkinlikte olmalı” sonucu çıktı.

DİĞER 04.04.2022, 12:50 04.04.2022, 12:58
TOSYÖV’de gündem ‘çalışan, üretim ve işletme güvenliği’
banner40

TOSYÖV Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Komisyonu Başkanı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hakan Çubukçu’ nun moderatörlüğünde gerçekleşen seminere Uludağ Üniversitesi  Öğr. Gör. Hüdayi Taşçı, AKY TECH Yöneticisi Veli Akyol, İş Güvenliği Uzmanı Aslı Baylan, Borusan Limanı İSG, Çevre ve Kalite Md. Evrim İnce, BTO İşyeri Hekm. Kom. Üyesi Dr. Tansu İlham Üstay ile Bursa Rehb. ve Teftiş Grup Bşk. İş Müfettişi Fatih Uğurlu konuşmacı olarak katıldı.

İSG’NİN ÖNEMİ SORUN YAŞANINCA ANLAŞILIYOR

Seminerin açılış konuşmasını yapan TOSYÖV Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş, “Çalışanları korumak, üretim ve işletme güvenliğini sağlaması bakımından İSG çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Maalesef iş dünyası olarak sorun yaşandığında bu konuların değerini anlıyoruz. Bu bilinçten hareketle iş dünyamızın farkındalığını arttırmak adına ilgili kanunlarda yaşanan aksaklıkların çözülmesi için İSG etkinliklerinin yapılmasını çok önemsiyoruz” dedi.

TOSYÖV Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Komisyonu Başkanı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hakan Çubukçu da, “Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi için tüm paydaşların katkı sağlaması, güvenli işyerleri oluşturulabilmesi açısından çok önemlidir. İSG Eğitimleri deyince asıl olarak ‘İşe Başlama Eğitimi’; yeni başlayan çalışana işyeri tehlike sınıfına uygun sürede olacak şeklide en kısa sürede tamamlanması gereken konuları ilgili yönetmelikte belirlenmiş ‘İSG Temel Eğitimi’ ve çalışması devam eden çalışanlara işyeri tehlike sınıfına uygun periyotlarda verilmesi gereken ‘İSG Bilgi Yenileme Eğitimi’nden söz ediyoruz. İSG Profesyonellerinin çalışma çeşitleri farklılıklar göstermektedir. Bir grup Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) bünyesinde birden fazla işyerine kısmi süreli görevlendirilmekte, diğer bir grup ise işyerinin sigortalı çalışanı olarak OSGB olmaksızın tam zamanlı olarak görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTILAR

Seminere konuşmacı olarak katılan Bursa Uludağ Üniversitesi İSG Öğr. Gör. Hüdayi Taşçı, Uzaktan Eğitim AKY TECH Yöneticisi Veli Akyol, Denge OSGB İş Güvenliği Uzmanı Aslı Baylan, Borusan Limanı İSG, Çevre ve Kalite Müdürü Evrim İnce, Bursa Tabip Odası (BTO) İşyeri Hekimliği Komisyonu Üyesi Dr. Tansu İlham Üstay ve Bursa Rehb. ve Teftiş Grup Bşk. İş Müfettişi Fatih Uğurlu da İSG eğitimlerin gerçekleştirilmesi konusunda işyerlerinde nasıl yöntemler uyguladıklarını ve karşılaşılan sorunları nasıl çözdüklerini anlattılar.

Seminerin devamında, işyerlerinde çalışanlara işyeri tehlike sınıfına göre değişen süre ve periyotlarda mevzuat gereği verilmesi gereken eğitimlerin İSG profesyonellerince gerçekleştirilmesi sırasında sahada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
23°
açık
banner36
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 04:03
Güneş 05:49
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:32
Yatsı 22:10