banner31

banner29

08.03.2012, 13:39 197

Plastik sektörü 2023 hedeflerine kilitlendi

Kısa adı BURPAS olan Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayiciler Derneği’nin misyonu, üyelerine, birliktelikten aldığı güçle destek vererek Bursa plastik ve ambalaj sanayini bir bütün olarak geliştirmek, Bursamız’ı ve ülkemizi dünya plastik pazarının önde gelen üretim merkezlerinden birisi yapmak için ortamlar ve koşullar yaratmaktır.
 
BURPAS, ambalaj başta olmak üzere, inşaat, tarım, beyaz eşya, otomotiv, elektrik-elektronik ve imalat sanayinin diğer sektörleri için doğrudan ve dolaylı olarak; plastik hammadde ve yardımcı malzemesi, plastik yarı mamul ve bitmiş mamulleri imal eden Bursa’da yerleşik firmaların tümünü temsil edebilen, kamu otoritelerinin tam desteğini sağlamış bir sektörel dernek olmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Türkiye’de sadece plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firma sayısı 700’ün üzerindedir. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası kayıtlarına göre Bursa’da plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firma sayısı ise 35 olup, bu firmalarda toplam 1750 kişi istihdam edilmektedir. Ülke genelinde ise plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firmalarda çalışanların toplam sayısı 100 bin kişiyi bulmaktadır.
 
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Bursa’nın 250 Büyük Firması Araştırmasında Plastik sektöründen yer alan firmaların ciroları toplamı yaklaşık 600 milyon TL’dir. Bursa’da plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firmaların üretim ve ticari faaliyetlerinden kaynaklanan ciroları toplamı 350 milyon TL (230 milyon dolar) düzeyindedir.
 
Türk plastik sektörü 2011 yıl sonu itibariyle yüzde 10 büyüme göstermiş olup, üretim hacmi, ihracat kapasitesi ve ekonomiye katkısı ile Avrupa’da üçüncü sıraya yükselmiştir. 2011 yılı verileriyle Türk plastik sektörünün direk ve dolaylı ihracatı 9,2 milyar dolar düzeyindedir. Bunda Bursalı plastik sanayicilerinin de çok önemli payı bulunmaktadır.
 
BURPAS, mesleki birlik ve beraberliği sağlamak üzere, Türkiye’deki plastik sanayicilerini tek çatı altında toplama konusunda çalışma içerisinde olan Türkiye Plastik Platformu ile kısa adı PLASFED olan Plastik Sanayicileri Federasyonu çalışmalarının da içerisindedir.
 
Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayiciler Derneği olarak biz ve bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimiz, daha çok yatırım ve üretim yapmak, daha çok istihdam yaratmak ve ihracat gerçekleştirmek, kısacası ülkemiz ekonomisine daha çok katkı koymak suretiyle 2023 yılı hedeflerine ulaşma noktasında var gücümüzle çalışacağız.
 
İlker BİLİKTÜ
Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayiciler Derneği (BURPAS)
Yönetim Kurulu Başkanı
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
parçalı bulutlu