banner38

banner31

banner41

Marmarabirlik’te hedef sıfır atık

Marmarabirlik, çevre koruma bilincinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak ve ‘duyarlı tüketici’ oluşturulmak üzere ‘Sıfır Atık İle Çevreni Koru’ projesine imza attı. Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan “Sıfır Atık Belgesi” ile taçlandırıldı.

ŞİRKETLER 24.03.2021, 18:50 24.03.2021, 19:03
Marmarabirlik’te hedef sıfır atık
banner40

2001 yılında çevre projeleri ve çevre yönetim hizmetlerini geliştirmek amacıyla kurulan MARZEY A.Ş, sıfır atık projesini hayata geçirdi. ‘Sıfır Atık İle Çevreni Koru’ sloganıyla oluşturulan proje kapsamında, çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlanması ve ‘duyarlı tüketici’ oluşturulması, temiz ortam kaynaklı performansın artırılması, israfın önüne geçilerek maliyetlerin düşürülmesi, çevre risklerinin ortadan kaldırılması, ulusal ve uluslar arası pazarlarda kurumun ‘çevreci’ kimliğe sahip olması, bu sayede kurumsal saygınlığının artırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda sıfır atık yönetim sisteminin geliştirilmesini, iyileştirilmesini, etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasını ve izlenmesini sağlayacak sıfır atık ekibi oluşturuldu. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan “Sıfır Atık Belgesi” ile de proje hayata geçirildi.

"GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Konu hakkında açıklamada bulunan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet ASA şunları söyledi:“Bir üretici kuruluşu olan ve üreticinin ürününü değerlendiren Marmarabirlik’in en önemli önceliği tüketici memnuniyeti ve sağlıdır. Tarımsal üretimde ülke ekonomisinin mihenk taşları arasında yer alan Marmarabirlik, her zaman çevreye duyarlı olmuştur. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle son yıllarda dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal anlamda yaygınlaşmaktadır. Marmarabirlik olarak ‘Sıfır Atık ile Çevreni Koru’ projesini hayata geçirerek, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu proje zeytin üreticisinin vizyonudur.”

‘SIFIR ATIK İLE ÇEVREYİ YAŞAT Kİ İNSAN YAŞASIN’

Asa, “Geçtiğimiz yıl, 579.690 kg plastik, kağıt/karton, ahşap, cam ve metal atıklarımızı geri dönüşümü sağlanarak oksijen kaynağımız olan 6 bin adet ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. İlk hedefimiz 30 bin ortağımızın her biri için bir ağaç kurtarmaktır. Ayrıca ülkemizin cari açığının büyük yüzdesini oluşturan enerji tüketiminden yılda 3.466.887 Kw enerji tasarrufu sağlanmıştır. Atık oluşumunu bir yıl sonra % 15 azaltma hedefi ile “Sıfır Atık” belgemizi önce gümüş, ardından altın ve sonra platin seviyesine taşımayı hedefledik. Marmarabirlik ailesi olarak, ‘sıfır atık ile çevreyi yaşat ki insan yaşasın’ sözünü ilke edindik.” diyerek sözlerini tamamladı.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
az bulutlu
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:26
Güneş 07:54
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:11