banner38

banner31

LimaDEM, Elektrikli Otomobiller İçin Bireysel Şarj İstasyonları Kuruyor

Sanayi kuruluşlarına endüstriyel elektrik konusunda proje, mühendislik, danışmanlık, taahhüt ve bakım onarım gibi hizmetler sunan LimaDEM Elektrik, evlere ve işyerlerine elektrikli otomobiller için bireysel şarj istasyonun kurmaya başladı.

ŞİRKETLER 28.12.2022, 09:45 28.12.2022, 11:05
LimaDEM, Elektrikli Otomobiller İçin Bireysel Şarj İstasyonları Kuruyor
banner40

LimaDEM Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Karabiber, “TOGG’un Bursa’da üretime başlaması ve zaman içinde elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, gerek kamuya açık yerlerde gerekse özel konut ve işyerlerinde elektrikli araç şarj istasyonlarına ihtiyaç giderek artıyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda duvar tipi ve dikey tip şarj istasyonları kuruyoruz” dedi.

Yeni yönetmeliklerle işyerleri, fabrikalar ve yaşam alanlarında elektrikli şarj istasyonları kurulumumun zorunlu hale geleceğini belirten Karabiber, “Biz de talepler doğrultusunda hizmet verdiğimiz kesime yönelik çalışmalar yapıyoruz ve evler ile fabrikalara elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu yapıyoruz. Şarj istasyonları, 3.7 kilowattan 22 kilowatta, 1 kilowattan 120 kilowatta kadar değişik güçte oluyor. Şarj istasyonunun kilowatt değeri yükseldikçe şarj etme süresi azalıyor. Haliyle şarj cihazının evde akşamları mı veya gündüzleri fabrika otoparkında mı kullanılacağına bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Evler için genellikle 11 kilowatlık duvar tipi bireysel şarj cihazları önerdiklerini ifade eden LimaDEM Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Karabiber, cihazların monofaze ve trifaze olarak üretildiğini, bu cihazlardaki şarj süresinin de yaklaşık 3-3,5 saat olduğunu söyledi.

Açıklamasında şarj istasyonlarının montaj yerinin önemli olduğuna dikkat çeken Karabiber şunları söyledi:

“Evlere montaj yapılan 11 kilowatlık pratik cihazlarımızda ıp44 sınıfı dediğimiz ve üzerine yağmur su vb. geldiğinde hasar görebilecek cihazları kapalı ortamlar için öneriyoruz.  Ticari alanlarda kullanılan 22 kilowat ve daha üzerindeki cihazlarda ise ıp55 koruma sınırı var ve suya maruz kaldığında etkilenmiyor. Bu nedenle hangi cihazın nerede kullanılacağı önemli.”

Önümüzdeki günlerde TOGG başta olmak üzere yollarda elektrikli araçların daha çok kullanılacağını hatırlatan Karabiber, “Zaman içerisinde şarj istasyonları da kontür yüklü kartlı olarak da kullanılabilecek ve harcanan elektrik miktarına göre kartta yüklü olan kontür miktarı düşecek. Ayrıca kamuya açık alanlarda kullanılacak şarj istasyonlarında insan ve araç koruma anlamına gelen AC+DC koruma sınıfına sahip cihazlar kullanılmalı” dedi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
31°
parçalı az bulutlu
banner36
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 04:03
Güneş 05:49
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:32
Yatsı 22:10