banner38

banner31

banner41

Matlı : Tedbirleri bırakmadan çalışmaya devam

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Gıda Sanayi Meclis Başkanı Necdet Buzbaş ve TOBB İçecek Sanayi Meclis Başkanı Feyhan Yaşar ile birlikte, Türkiye`nin önde gelen gıda ve içecek sanayi firmalarının sorunlarını dinledi.

İŞ DÜNYASI 21.06.2020, 12:43
Matlı : Tedbirleri  bırakmadan çalışmaya devam
banner40

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı gündeminde, Covid-19 sonrası gıda ve içecek sanayi meclislerinin stratejileri ve içinde bulunulan sürecinin sektöre yansımaları yer aldı.

Türkiye`de gıda ve içecek sanayisinin, bünyesinde bulunduğu Ar-Ge merkezleri, coğrafi işaretli ürünleri ve uluslararası markalarıyla bugün, ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Matlı, “Sanılanın aksine, bu sektörlerimiz de pandemiden olumsuz etkilenmiştir. Turizm sektörünün durumu ve zorunlu olarak kapanan işyerleri, özellikle talep yönünde ciddi bir düşüşe neden oldu. Sektörlerimiz bu süreçte, restoranların kapanmasıyla birlikte üretim kapasitelerini ciddi oranda azaltmak zorunda kaldı. Bizim amacımız bu süreci en az hasarla atlatıp, elimizdekini korumak olmalı” dedi.

“ARTIK NORMALLEŞME SÜRECİNE ADAPTE OLMAK GEREKİYOR”

Süreçte önceliğin pandemiden çıkış olduğunu dile getiren Özer Matlı, “Artık normalleşme sürecini konuşmamız gerekiyor. Sağlık alanında tüm dünyaya örnek olan ülkemiz, kademeli olarak normalleşme sürecini yürütüyor. Bundan dolayı 1 Haziran itibariyle de başta hizmet sektörü olmak üzere normalleşme süreci kademeli olarak başlatıldı. Hem iç talebin canlandırılmasına hem de sağlık kurallarından ödün vermeden işbaşı yapılabilmesine yönelik bir dizi önlem alındı. Özellikle normalleşme süreciyle birlikte işbaşı yapacak sektörlere yönelik kural ve rehberleri, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz ile birlikte belirliyoruz. Perakende sektöründen iklimlendirme sistemlerine, şehirlerarası yolcu taşımacılığından otomobil üretimine kadar, birçok alanda sektör meclislerimizin hazırladığı kurallar yayımlandı” diye konuştu.

“TEDBİRİ ELDEN BIRAKMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM”

Pandeminin henüz bitmediğini hatırlatan ve uyarılarda bulunan Matlı, “Her bir üretim tesisinin bu rehberleri baz alarak, sosyal mesafe kurallarını gözetmesi, kendi kurallarını koyması ve uygulaması bu süreçte çok büyük önem arz ediyor. Bu yüzden, tedbiri elden bırakmadan çalışmaya devam etmemiz gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
16°
kapalı
banner36
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:31
Güneş 08:00
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:10