banner38

banner31

TEKNOFEST hayali için Bursa’da hazırlık kampı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA); Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi iş birliğinde proje geliştirerek teknolojik üretim hamlesi yolunda çalışmalara imza atan öğretmenleri 3 günlük TEKNOFEST Kampı kapsamında bir araya getirdi.

GÜNDEM 04.02.2022, 13:01
TEKNOFEST hayali için Bursa’da hazırlık kampı
banner40

BEBKA, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e katılmak isteyen gençlerin takım liderleri olacak öğretmenleri 3 günlük TEKNOFEST Kampı’nda ağırlamaya başladı.

DURAK: GENÇLERİMİZİ TEKNOFEST’E DAVET EDİYORUZ

TEKNOFEST Kampı’nın festivale hazırlık amacıyla takım liderlerine ve gençlere büyük katkılar sağlayacağını belirten BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda görev yapan Kalkınma Ajansları olarak TEKNOFEST’in gelecek odaklı ve yenilikçi bakış açısının ülkemizin uzay, havacılık ve savunma sanayiinde rekabet edilebilirliğini artıracağına inanıyoruz. Bölgemiz için de kritik öneme sahip bu sektörlerde gelişim sağlayacak ve stratejik iş birlikleri için ortam oluşturacak platformda yer alan gençlerimizi destekliyoruz. Bu kapsamda Bursa’nın ilk DENEYAP’ını Ajans binamızda faaliyete geçirdik. 2022-2023 “Genç İstihdamı” temamız çerçevesinde, Bursa’dan çıkan proje sayısını ve niteliğini artırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz kampta ise 3 gün boyunca TEKNOFEST 2022 çalışmalarına yönelik hazırlıklar ve eğitimler yer alacak” diye konuştu.

KILAVUZ: NİCE BİLİM İNSANLARI YETİŞECEK

Türkiye’nin çok köklü bir medeniyete ev sahipliği yaparak geleceğini inşa ettiğini söyleyen Bursa Uludağ üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz da “Köklerimize dönmemizin icap ettiği bu dönemde, Milli Teknoloji Hamlesi ile bu ruha yeni nitelikler katarak şanlı mazimizi geleceğe taşımalıyız. TEKNOFEST’te geçen 5 yıl içerisinde 50 yıllık çalışmalar yapıldı ve bu kapsamda gençlerimizin zihnine bu güç ve özgüven aşılandı. Bizler de üniversite olarak bu festivale katılmaları için öğrencilerimizi teşvik etmeye gayret ediyoruz. Geleceğimizi daha üst kademeye taşımak için çalışan BEBKA’nın bize yakın olması hem üniversitelerimize hem de öğrencilerimize katkı sağlıyor” dedi.

KARADEMİR: ÖĞRENCİLERE KARİYER OLANAĞI YARATIYOR

TEKNOFEST’in üniversite-sanayi iş birliklerine entegre şekilde ilerleyerek öğrencilere kariyer olanakları yarattığının altını çizen Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise “Öğrencilerimizin bir drone yapması, teknolojik bir üretim gerçekleştirmesi ve buna yönelik heyecan duyması gençlerin geleceğini olumlu etkileyecektir. TEKNOFEST, yeri geldiğinde 4-5 dersin kapsamını içerebiliyor. İletişim becerilerini geliştiren, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında sponsor olabilecek kişiler ile bir araya gelen ve kriz yönetimi yapabilen öğrencilerimizin başarılı olacağına yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜR: ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM

TEKNOFEST’in ülke adına çok değerli bir kazanım olduğunu vurgulayan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür de “2022’de Milli Teknoloji Hamlesine Bursa’nın katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Eğer güçlü ülke olmak istiyorsak, üretimi de güçlendirmeliyiz. Bu kapsamda TEKNOFEST çok önemli bir mesajla başladı ve Milli Teknoloji Hamlesi dediğimiz sürece de kaynaklık etti. Gençlerimizin üretim kabiliyetiyle yetişmesini ve o duygularla hayatlarına devam etmesini sağlaması açısından bu organizasyonun ülkemizin son yıllardaki gelişimine çok önemli katkıları oldu. Biz de bu teknoloji hamlesine bütün ekibimizle destek vereceğiz. Öğretmenlerimizin de bu etkinliklere katılım sağlayarak öğrencilerimizi teşvik etmesi önemli bir bilinç oluşturacak. Hem ilimize ilk DENEYAP’ını kazandıran hem de gençlerimize ve öğretmenlerimize böyle bir imkân sunan BEBKA’ya teşekkür ederiz.” diye konuştu.

KÖKÇAM: HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

TEKNOFEST’in dünyaca ses getirmesinin yankılarının Türkiye’de oldukça sahiplenildiğini kaydeden T3 Vakfı Müdürü ve TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam ise “Gelişmek istiyorsak, aynı paralelde girişimciliğe ağırlık vermeliyiz. Genç nüfusa sahip olan bir ülke olarak, girişimcilik konusunda kamu desteklerinden faydalanmalı ve yenilikçi fikirler geliştirmeliyiz. TEKNOFEST kapsamında çok büyük girişimleri ortaya çıkarmalı ve değiştirmemiz dönüştürmemiz gereken alanları güncellemeliyiz. Çünkü bizim için TEKNOFEST, bir hayalin gerçekleştirilmesidir” ifadelerini kullandı.

TÜZGEN: TEKNOFEST’İ HIZLICA SAHİPLENMEMİZ, BAŞARIYI GETİRDİ

TEKNOFEST’in başarısının gençlerin ve teknoloji hamlelerinin etkisiyle teşvik edildiğini belirten T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen de “BEBKA’nın TR41 Bölgesi’ne yönelik kalkınma yolunda birçok projesi var ve hepsi bölgemize ve ülkemize katkı sağlayan çalışmalar. Ülkemizde Milli Teknoloji Hamlesi ve TEKNOFEST’i hızlıca sahiplenmemiz, çok kısa sürede başarı yakalamamızı sağladı” değerlendirmesini yaptı.

Programın açılışının ardından lise ve ortaokul takımlarına danışmanlık yapacak öğretmenlere yönelik eğitim programları ile devam edecek.


banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
34°
açık
banner36
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 04:00
Güneş 05:47
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:34
Yatsı 22:13