banner38

banner31

Pilotcar’dan yeni yatırım

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (NOSAB) fabrikasında elektrikli mini kamyonet üreterek başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç eden Pilotcar firması, üretim kapasitesini artırmak amacıyla yaptığı yeni yatırımla yılda 3 bin 600 araç üretmeyi hedefliyor.

GÜNDEM 25.03.2022, 23:00 25.03.2022, 23:02
Pilotcar’dan yeni yatırım
banner40

Pilotcar firması, özellikle lojistik ve e ticaret firmalarından büyük ilgi gören elektrikli mini kamyoneti P 1000 için yeni bir üretim hattı yatırımı yaptı. Yeni hattan çıkan ilk P 1000 mini kamyonet için düzenlenen törende konuşan Pilotcar Genel Müdürü Şükrü Özkılıç, Kargo teslimatları ve tedarik zincirinin son halkası için geliştirilip, 2021 yılında satışa sunulan P-1000’e yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun talepler neticesinde bu yatırımı yaptıklarını kaydetti.

Pilotcar Genel Müdürü Şükrü Özkılıç, “Şu an eldeki siparişlerimizin yüzde 70’i ihracata yönelik. Yurtiçi piyasasında ise Türkiye’nin önde gelen lojistik ve e ticaret firmalarına araç üretiyoruz. Ve modelimize olan talep gün geçtikçe artmakta. Çok yakın zamanda yeni sürprizlerimiz de olacak” dedi.

Yeni P-1000 bandı sayesinde yıllık 3 bin 600 araç üretim kapasitesine ulaşacaklarını söyleyen Özkılıç “Türkiye’nin önde gelen kargo ve e-ticaret firmaları ile anlaşmalarımızı yaptık, araç teslimatlarına başladık. Yurtdışında ise beklentilerimizin üzerinde talep oluştu. Üretimimizin yüzde 70’i yurtdışına ihraç ediliyor. Özellikle ABD'de aracımıza yoğun ilgi var. 2023 yılında ABD’deki şirketimiz kanalıyla P-1000’i satışa sunmayı planlıyoruz. Biz bu büyümeyi yaşarken gerek döviz kurları gerekse küresel tedarik sıkıntısı tüm otomotiv endüstrisinde olduğu gibi bizleri de zorladı. Özellikle pandemi etkisi ve global negatif etkenlerin getirdiği belirsizliği biz de fazlasıyla yaşadık. Fakat daima hedefimize odaklandık ve hiçbir nedenin bizi başarısız kılmasına izin vermedik” şeklinde konuştu.

Pilotcar araçlarının yerlilik oranına da değinen Özkılıç “Bizim araçlarımızın komponentlerinin yüzde 90’ı Türkiye’de üretiliyor. Dolayısıyla Çin’ den getirilen araçlarla kalite, güvenilirlik ve yedek parça kolaylığı anlamında kıyaslama yapmıyoruz. Bizim rakibimiz Çin değil, bizim rakibimiz Avrupa’lı ve ABD’li üreticilerdir” dedi.

Avrupa’da 10’un üzerinde ülkede distribütörlük anlaşması yaptıklarını söyleyen Özkılıç, “Arkamızda şu an için bu işe destek veren büyük firmalar ya da yabancı sermaye yok. 11 yıldır kendi imkanlarımızla işimizi bu seviyeye getirdik” dedi.

Açıklamasında, L7e-CU kategorisindeki trafiğe çıkış izinli plakalı elektrikli mini kamyonet P-1000’in avantajlarından da bahseden Özkılıç “Özellikle filo kullanımı olan firmalarda son günlerde ciddi artış gösteren yakıt fiyatları sebebiyle, işletme maliyeti ciddi anlamda düşüyor ve firmalara hem ekonomik hem operasyonel anlamda önemli katkı sağlıyor” dedi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
29°
açık
banner36
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:57
Güneş 05:45
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:35
Yatsı 22:15