banner38

banner31

banner41

‘Karacabey’e salça fabrikası yatırımı çağrısı

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden biri olan ve ülkemizdeki salçalık domates ihtiyacının yaklaşık %40’ını tek başına karşılayan Karacabey, bu alanda gerçekleşecek fabrika yatırımlarıyla ülkemizde öncü konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

GÜNDEM 21.10.2020, 23:06
‘Karacabey’e salça fabrikası yatırımı çağrısı
banner40

‘Türkiye’nin salçalık domates deposu’ olarak bilinen Karacabey’de Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlara vurgu yaparak, Türk Şeker Fabrikaları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Marmarabirlik ve Pankobirlik gibi Türk tarımının çatı kuruluşlarına, Karacabey’de salçalık domates fabrikası kurması yönünde yatırım davetinde bulundu.

Daha önce atıl durumda olan Susurluk Şeker Fabrikasının tekrar aktif hale gelmesi noktasında lokomotif rol üstlenen Ali Özkan, şeker pancarı üretiminin de hem Karacabey tarımı açısından hem de bölgenin kalkınması açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu anımsatırken, yeni salçalık domates tesislerinin de gelmesiyle Karacabey’in salça üretiminde çok farklı konuma ulaşacağını belirtti.

ÜRETİCİLERİMİZİN MAĞDURİYETİ ÖNLENDİ

İlçede ‘rampa’ diye tabir edilen ve alım fiyatlarını düşüren mekanizmaların bu yıl üreticiyi zor durumda bıraktığını ancak Türk Şeker Fabrikası sayesinde salçalık domatesin 0,50 kuruştan işlem görüp mağduriyetin önüne geçildiğini anımsatan Başkan Özkan, kentteki tarımsal üretim potansiyelini artırmak için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİME KATKI VURGUSU

Türk Şeker Fabrikaları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Marmarabirlik gibi çatı kuruluşlara seslenerek, Karacabey’de salçalık domates fabrikası kurmaları yönünde yatırım davetinde bulunan Başkan Ali Özkan, “Geniş coğrafyasında verimli tarım arazileriyle Türkiye’nin üretim merkezi olan Karacabey’imiz, tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile son yıllarda ciddi bir atılım içerisinde. Biz de 3T vizyonumuzun önemli parçalarından biri olan tarımsal kalkınmaya yönelik hamlelerimizle, ilçemizi her anlamda geliştirmeye devam ediyoruz. Bu noktada, Türk Şeker, Tarım Kredi Kooperatifleri, Marmarabirlik ve Pankobirlik gibi çatı kuruluşlarımız üreticilerimizin her zaman yanında oldu, olmaya da devam ediyor. Ülkemizin bu köklü kuruluşlarına, Karacabey’de salçalık domates fabrika kurmaları ve katma değerli üretime katkıda bulunmaları davetinde bulunmak istiyoruz” dedi.

KARACABEY ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜ DEVAMLI GÜLECEK

Kentteki yatırımların da hızla devam ettiğinin altını çizen Başkan Özkan, “Lübnan menşei, Japon menşei tohum firmaları Karacabey'imize yatırım yapma aşamasında. Yine Türkiye'nin en modern defne tesisinin Karacabey'e kazandırıldı. Trakya Birlik ve Limagrain fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da kentimiz için çok kıymetli. Tüm bunların yanında, salçalık domates yatırımlarının gerçekleşmesi de Karacabey çiftçisinin sürekli olarak yüzünün gülmesine vesile olacaktır. İnanıyorum ki Karacabey, bugüne kadar olduğu gibi alacağı her yatırımın karşılığını fazlasıyla vermeye devam edecek ve ‘ülkemizin üretim merkezi’ misyonunu güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacak” ifadelerine yer verdi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
17°
kapalı
banner36
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10