banner38

banner31

banner41

İnegöllü galericilere yeterlilik belgesi sınavı

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından gerçekleştirilen programda 47 İnegöllü galericiye yönelik 2. El Oto Alım Satım sınavları düzenlendi.

GÜNDEM 10.10.2020, 21:28
İnegöllü galericilere yeterlilik belgesi sınavı
banner40

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) işbirliğinde TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından düzenlenen programda 47 İnegöllü galericiye yönelik olarak 2. El Oto Alım Satım sınavları düzenlendi.

SINAVLAR SÜRECEK

Sınavla ilgili konuşan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, “2. El Oto Alım Satım ticareti yapabilmenin şartlarından olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri konusunda TOBB MEYBEM işbirliğinde İnegöllü galericilerimize yönelik düzenlediğimiz belgelendirme çalışmalarının bir yenisini daha gerçekleştirdik. İnegöllü galericilerimizin talepleri doğrultusunda oluşan 47 kişilik grubumuz TOBB MEYBEM’den gelen değerlendirici tarafından yazılı ve uygulamalı sınavlara tabi tutuldular. İTSO Hizmet Binamızda gerçekleştirilen sınavlarda galericilerimiz araç alım-satım işlemini uygulamalı şekilde gerçekleştirerek şartları yerine getirmeye çalıştılar. TOBB MEYBEM tarafından yapılacak değerlendirmelerde sınavda başarı sağlayan galericilerimiz Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklar. Üyelerimize yönelik bu tarz belgelendirme çalışmalarını bize gelecek taleplere göre yineleyeceğiz” dedi.

YENİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Başkan Uğurdağ, “Yönetmelikte 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren birtakım değişiklikler de yapıldı. Bu değişikliklere göre; oto kiralama yapan firmaların en az bir yıl kiraladıkları araçları satışlarına muafiyet getirilmiş, bir takvim yılında üçten fazla yapılan satışlar ticari olarak kabul edilmiş, işyerlerine yetki belgesi verilmesi için işyeri açma ve çalışma ruhsatı almış olma şartı getirilmiş ve satış aşamasında ödemelerin elektronik sistem üzerinden yapılması zorunlu tutulmuştur. Ayrıca 9 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla işyeri açma ruhsatı için gerekli kriterlere uyum süresi 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Sürecin galericilerimiz tarafından iyi değerlendirilerek Ticaret İl Müdürlüğü’ne yetki belgesi başvurularını bir an önce gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
17°
kapalı
banner36
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10