banner31

banner29

Bursa’da Ramazan öncesi gıda denetimleri sıkılaştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla resmi kontroller sürdürülürken, gıda denetimleri ramazan ayı boyunca da aksatılmadan devam edecek.

GÜNDEM 13.04.2021, 17:53
Bursa’da Ramazan öncesi gıda denetimleri sıkılaştı

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ve uzman personeller İlimizde Ramazan öncesi gıda denetimlerini sıklaştırdı.

Denetimlerle ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Aygül; “Ramazanla birlikte halkın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikler göz önünde bulundurularak, özellikle tüketimi artacak unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin resmi kontrollerine ağırlık veriyoruz.

Başta gıda satış yerleri olmak üzere, gıda işletmelerinde oluşacak yoğunluğun neden olabileceği olumsuzlukları asgari seviyeye indirmek için sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması yönünde ekiplerimiz tarafından kontroller yapılacak ve bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirilecektir.

"Ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde, gıdaların etiket bilgileri kontrol edilecek, gerekli hallerde ürünlerden analiz edilmek üzere numune alınacaktır.

Gıda işletmelerince "paket servis" uygulamasının devam ettiği süreçte özellikle kuryelerin el temizliği, eldiven ve maske kullanımına dikkat edilmesi, kuryeden ya da müşteriden kaynaklı iki yönlü virüs bulaşma riski de göz önünde bulundurularak, gerekli önlemlerin alınması için azami özen gösterilmesi sağlanacaktır.

Vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir ramazan geçirmesi için halk sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya yönelik çalışmaları titizlikle sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı az bulutlu