banner38

banner31

Matlı’dan gençlik istihdamını artırma çağrısı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle açıklama yapan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, tarımın geleceği için gençlerin sektöre yönlendirilmesi çağrısında bulundu.

DİĞER 15.05.2024, 17:55
Matlı’dan gençlik istihdamını artırma çağrısı
banner40

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Tarım sektörünün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milli ekonominin temeli ziraattır” sözünde belirttiği gibi ülke ekonomisinin ve gıda güvenliğinin temel taşlarından biri olduğunu belirten Başkan Matlı, mesajında şunları kaydetti:

“Tarlalarında gecesini gündüzüne katarak aralıksız çalışan, zorlu hava şartlarına göğüs geren, ektiğini biçen, emeğiyle bereket yaratan çiftçilerimiz ülkemizin kalkınmasında yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelmektedir. Çiftçilerimizin emeği ve özverisiyle üretilen ürünler, sofralarımıza bereket, ülkemize ise refah getirmektedir. Bugün dünya nüfusunun her geçen gün çoğalması ve gıda ihtiyacının artması, tarımın ve çiftçilerin önemini daha da artırmaktadır.

Ancak, bu noktada üzücü bir gerçekle yüzleşmekteyiz; gençlerimiz tarım sektöründe yeterince yer almamaktadır. Öyle ki TÜİK verilerine göre, 2023 yılında tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısı bir yılda 171 bin kişi azalırken, genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 17,4 olması gençlerimizin tarım sektörüne uzak durduğunu göstermektedir.

Bu durum, gelecekte üretimde sıkıntılara ve tehditlere yol açabilir. Tarımsal üretimde sürdürülebilirlik ve kalkınma için gençlerimizin tarım sektörüne kazandırılması ve teşvik edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Onlara tarımın sadece toprakla değil, aynı zamanda teknolojiyle de iç içe olduğunu göstermeliyiz. Modern tarım uygulamaları, dijitalleşme ve yenilikçi çözümlerle gençlerimizin ilgisini çekebilir ve sektöre kazandırabiliriz.

Bu bağlamda, genç çiftçilere yönelik finansal desteklerin artırılması, tarım eğitiminin yaygınlaştırılması ve modern tarım teknolojilerine erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Bursa Ticaret Borsası olarak, genç çiftçilerimizin, girişimcilerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki, gençlerimiz tarımın geleceğidir. Onları sektöre kazandırarak, tarımın ve ülkemizin geleceğini güçlendirebiliriz.

Bu vesileyle emekleriyle toprağa değer katan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü yürekten kutluyor, bolluk ve bereket içerisinde verimli bir yıl geçirmelerini diliyorum.”

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
29°
açık
banner36
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:59
Güneş 05:46
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:35
Yatsı 22:14