banner38

banner31

Gıda güvenliği için farkındalık ve işbirliği çağrısı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 3 Haziran 2024 tarihinde BAOB Yerleşkesi'nde düzenlediği "Dünya Gıda Güvenliği Söyleşisi" ile güvenilir gıdaya erişimin önemine dikkat çekti.

DİĞER 08.06.2024, 14:15
Gıda güvenliği için farkındalık ve işbirliği çağrısı
banner40

Söyleşiye katılan SÜTAŞ Ar-Ge Merkezi Koordinatörü Özlem Kaner, süt sektöründeki gıda güvenliği uygulamalarına dair kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Kaner, süt ve süt ürünlerinin üretiminden tüketiciye ulaşmasına kadar geçen tüm aşamalarda alınan titiz önlemleri ve uygulanan sıkı kontrolleri detaylı bir şekilde aktardı.

DİVERSEY Consulting İş Geliştirme Yöneticisi Ödül Özdamar ise gıda güvenliği öncelikleri ve sürdürülebilirlik arasındaki kritik bağlantıyı vurguladı. Özdamar, "Güvenilir gıda üretimi, sadece bugünün değil, gelecek nesillerin de sağlığı için hayati önem taşıyor. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ve çevre dostu üretim yöntemleri, gıda güvenliğini sağlamanın yanı sıra gezegenimizin geleceğini de korumak adına büyük önem taşıyor" dedi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Serkan Durmuş, etkinlikte yaptığı konuşmada gıda güvenliğinin sadece gıda mühendislerinin değil, çiftçiden tüketiciye, kamu kurumlarından özel sektöre kadar tüm toplumun ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı. Durmuş, "Güvenilir gıda, sağlıklı bir toplumun temel taşıdır. Gıda güvenliği kültürünü toplumun her kesimine yaymak, bilinçli tüketici davranışlarını teşvik etmek ve gıda güvenliği standartlarını yükseltmek için hep birlikte çalışmalıyız," şeklinde konuştu.

YEREL YÖNETİMLERE ÇAĞRI

Durmuş ayrıca, yaklaşan yerel seçimler sonrasında yeni göreve gelen kent yöneticilerine seslenerek, gıda güvenliği konusunda meslek odalarıyla işbirliği yapmaları, yerel üreticilere destek olmaları ve toplum sağlığını korumak adına etkin politikalar geliştirmeleri çağrısında bulundu.

Etkinlik, 1 Haziran Dünya Süt Günü ve 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü'nün önemine de vurgu yaptı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre süt ürünleri dünya genelinde 6 milyar kişi tarafından tüketiliyor. Dünya Gıda Güvenliği Günü ise, güvenilir gıdaya erişimin temel bir insan hakkı olduğu gerçeğini hatırlatıyor.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratmaya, güvenilir gıdaya erişimi kolaylaştırmak için çalışmaya ve toplum sağlığını korumak adına tüm paydaşlarla işbirliği yapmaya devam edeceğini açıkladı.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
26°
açık
banner36
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 04:00
Güneş 05:47
Öğle 13:15
İkindi 17:10
Akşam 20:34
Yatsı 22:13