banner38

banner31

BUSİAD Evi’nde kadın buluşması

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) tarafından, Bursa’nın sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve iş kadınlarının bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirildi.

DİĞER 12.03.2022, 23:52
BUSİAD Evi’nde kadın buluşması
banner40

BUSİAD Evi’nde gerçekleştirilen toplantıda, kadın erkek eşitliğinin gerçekleştirilebilmesi için neler yapılbileceği konuşulurken, birlikteliğin daha ileri bir aşamaya taşınması da gündeme geldi.

Toplantının açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, Birlikte yaşanılabilir çağdaş bir dünyayı nasıl kurabiliriz? Sorusuna beraberce yanıt aramak için bir araya gelindiğini söyledi.

Küçükkayalar, BUSİAD olarak, çağdaş bir dünya özleminin ayrılmaz parçası olarak bir süredir kadın ve gençlerle ilgili çalışmalara ağırlık verdiklerini ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Bu dönem yönetim kurulumuzdaki kadın üye sayımızı artırdık. 15 kişilik yönetimimizde 4 kadın üyemiz var ve Sayın Veda Girgin Eroğlu’ da başkan yardımcımız. Geleceğin BUSİAD kurullarında görev alacak yedek üyelerimizde bu sayı daha da fazla ve yüzde 30’u geçiyoruz.

Yüzde 8,5 olan kadın üye sayımızı artırmak da en önemli vizyonel hedeflerimizden biri.

Kadının olduğu yerde, konusuna sahiplenmenin ne olduğunu, bu salonda yapılan ilk “Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu-Gücümüz Eşitliğimiz” toplantısında yaşadık. Salonumuz ağzına kadar dolmuştu.

İşte kadınlarımızın bu konularına sahiplenme azmi bizim umutlarımızı da tüm bu karamsar tabloya rağmen yeşertiyor.

Konuşmamı bitirmeden önce kadın istihdamı konusunda, sektörel çeşitliliği sayesinde, Bursa’mızın diğer illerimize göre daha iyi durumda olduğunu göstermek için sizlerle birkaç veriyi paylaşmak istiyorum.

Bursa’da 901 bin sigortalı çalışan var. Buna memurlar, serbest çalışanlar ve SGK’lı çalışanlar dahil. Bunun 294 bini yani yaklaşık yüzde 33’ü kadın. Bu ülkemiz çapında iyi bir rakam olsa da tabii yeterli değil!

Bu rakamı ne zaman Bursa’mız, ülkemiz, dünyamız için yüzde 50 yaparız işte o zaman gerçek kadın erkek eşitliğini sağlamış, kadın pozitif ayırımcılığını bitirmiş olur, insanca hep birlikte yaşanabilir bir dünya düzeni kurmuş oluruz. O nedenle “Ne kadar eşitsek o kadar güçlüyüz” diyoruz. BUSİAD olarak, hepinizin dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum.”

BUSİAD Başkanı Küçükkayalar'ın ardından söz alan davetliler, eşitliğin gerçekleştirilebilmesi adına neler yapılabileceğine ilişkin fikirlerini dile getirdiler. Kurum ve kuruluş temsilcisi kadınlar, BUSİAD’ın birlikte belirli hedefler doğrultusunda çalışma önerisini de yerinde bularak katkı koymaya hazır olduklarını dile getirdiler.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner47
29°
açık
banner36
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:48
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:11
Akşam 20:40
Yatsı 22:23