banner31

banner29

11.03.2012, 11:28 394

Yeni TTK ile ilgili çekincelerimiz var

Oldukça yoğun bir kış dönemini geride bırakıyoruz, önümüz bahar…
 
Ekonomi de öyle… 2009-2010’daki sıkıntılı günleri kışa benzetirsek artık o zor günler geride kaldı demeliyiz. Üretimden ihracata ve istihdama kadar temel göstergeler ekonominin önemli bir canlanma içerisinde olduğunu ortaya koyuyor. Aynı bahar dönemi gibi.
 
Bunda hiç şüphesiz istikrar ve sürdürülebilirlik büyük önem taşıyor. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, ülkemiz artık her anlamda istikrarın önemini kavramış durumda ve bu istikrarı kaybetmek istemiyor.
 
Belki de geçmişte yaşanan sıkıntılı günlerden elde ettiğimiz en büyük kazanım bu…
Krizin ardından küresel ekonomi yeniden yapılanıyor. Bütün dünya ülkeleri kendi sorunları ile boğuşurken, bu dönemi değerlendirip doğru adımı atanlar bir adım öne geçiyor. Yeni ortama uyum sağlayan ülkeler daha hızlı büyüyor, daha fazla zenginleşiyor.
 
Türkiye olarak şimdi sırada yeni Anayasa var artık. Toplumun bütün kesimleri yeni bir Anayasa yapılması konusunda birleşmiş durumda. Türkiye'nin geleceği olan Anayasa konusunda herkesin tek yürek olduğunu görebiliyoruz. Ve yine görebiliyoruz ki, Türkiye bunu da başaracaktır.
                                                                                                                             
Ancak gelin görün ki planlandığı gibi Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu iş dünyasının önünde büyük bir engel olacağa benziyor.
 
Özellikle belirli maddelerle ilgili ciddi çekincelerimiz bulunuyor. Yasanın dayandığı şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi temel ilkelere dokunmadan, uyumu kolaylaştıracak rötuşlar yapılmalı.
Örneğin çek kanunundan hapis cezası kaldırıldı, ekonomik suça, ekonomik ceza ilkesi benimdendi. O zaman “neden Yeni Türk Ticaret Kanununda hapis cezaları var” sorusu aklımıza geliyor.
 
Çekincelerimize sebep olan maddelerde düzenleme yapılıp uygulamaya sağlıklı bir şekilde geçtiğimizde inanıyorum ki yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye’nin önü açılacaktır. Türkiye, bu reformlar sayesinde 2023 hedeflerine ulaşacaktır.
 
DOSABSİAD olarak yoğun çalışma içerisindeyiz.
 
Bursa’daki OSB SİAD’ları Platformu önemli bir güç birliği oldu, islah OSB’lerin de aramıza
katılmasıyla sinerjimizi daha yukarılara taşıyacağız.
 
Göreve ilk geldiğimizde “DOSAB başta olmak için Bursamız ve Ülkemiz için çalışacağız” demiştik. İlk gün verdiğimiz sözümüzü unutmadan azimle çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz de…
 
* Selim YEDİKARDEŞ - DOSABSİAD Başkanı
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
parçalı bulutlu