19.05.2012, 11:41 219

TTK'da tartışmalı maddeler değişiyor mu ?

 Yeni Türk Ticaret Kanunundaki bazı maddelerde değişime gidiliyor.
 
TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu’nun deyimi ile “tabela indirtecek ağır maddeler” konusunda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile özel sektör temsilciler bir araya geldi.
Amaç: sıkıntı yaratması muhtemel maddelerin değiştirilmesiydi.
 
Tartışma yaratan 60 madde üzerinde görüşmeler yapıldı.
 
Sonunda: yapılması gerekli değişiklikler belirlendi.
 
Pazartesi günü yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan değişiklik kararları resmiyete geçecek ve birçok esnaf, tüccar ve sanayiciye korkulu rüyalar gördüren TTK maddelerinde değişime gidilecek.
 
Peki bu değişiklikler yeterli mi…?
 
Onu görmek için bu ilk değişiklik metnini iyi yorumlamak gerekiyor.
 
DENETİMDE ESNEKLİK…!
 
*1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek yeni TTK’da en sıkıntı yaratan maddelerin başında: zorunlu bağımsız denetim konusu geliyordu. Özellikle mikro ve küçük işletmelere büyük maddi yük getirecek zorunlu bağımsız denetim bulundurma maddesi, şimdi biraz yumuşatıldı. Limited şirketlerin ağırlıklı olarak itiraz ettiği bağımsız denetim konusunda mikro(1-10 kişi çalıştıran) ve küçük(11-50 işçi çalıştıran) işletmelere kolaylıklar getirilecek.
 
*Kanunda yapılacak bir başka önemli değişiklik de internet sitesi kurma ve bu sitede ilan edilmesi zorunlu şirket bilgileri konusunda…Yapılacak değişikliğe göre: şirketlere internet sitesi kurma süresi uzatılacak ve bu sitelerde ilan edilmesi zorunlu bilgiler azaltılacak.
 
*Şirket hissedarlarının borçlanmasına olanak sağlayacak yeni bir değişiklik daha yapılıyor.TTK’ nın mevcut halinde şirket ortaklarının borçlanmasına kesin yasak getirilirken,  yeni düzenleme ile ortaklar oluşacak kardan avans çekme hakkı kullanabilecekler.
 
*Bu arada ödeme kaydedici cihazlardan çıkan satış fişlere ve faturalarda yer alamsı zorunlu hale getirilen bilgilerin sınırlandırılması konusunda da bir karar alındı.
 
*Yapılması planlanan bir başka değişiklik ile de şirket yönetim kurullarındaki üyelerin dörtte birinin yüksek öğrenim mezunu olma mecburiyeti de rafa kaldırılıyor.
                                
HAPİS CEZALARI NE OLACAK…?
 
Bu değişiklikler ilgili kişi ve şirketlerde bir rahatlama yaratacağı anlaşılıyor. Ancak adli para cezası ve hapis cezaları ile ilgili önemli bir değişiklik yapılmamış…
 
Şimdi beklentiler bu noktada…
 
Bakalım Haziran ayı başında TBMM’ye sunulacak değişikliklerin arasına hapis cezaları ve ağır para cezalarının iyileştirilmesi de girecek mi…?
 
Merak edilen en önemli konu bu…
 
Zaten iş dünyasında fırtına koparan maddeler; yüksek para ve hapis cezaları…
Bu konularda da iyileştirmeler şart…
 
Tartışmayı başlatan maddeler bunlardı.
 
Bu konuda sadece:”TTK kapsamındaki bazı suçlara ön ödeme yapılarak uzlaşma olanağı sağlanacak. Böylece suç kapsamındaki 24 eylem ön ödeme kapsamında para cezası kapsamına alınacak” dite bir karar alınmış.
 
Ama bu değişiklik metni çok açık değil…
 
Bunu da iyice açmak ve kamuoyuna açıklamak gerek…
 
Belki o zaman ikna olabilir iş dünyası…
 
Yorumlar (0)
-2°
açık