banner31

banner29

13.06.2012, 09:48 407

Ticaret Kanunu’nda 55 madde değişiyor..!

Nihayet beklenen değişikler bu hafta hayata geçiriliyor ve 55 maddesi değişecek yeni Türk Ticaret Kanunu 22 Haziran’da yeni şekline kavuşuyor.
 
İnanıyorum ki: özellikle ağır para cezaları ve hapis cezaları ile herkesin gözünü korkutan yeni Türk Ticaret Kanunu, değişecek 55 maddesi sonrasında göze ve kulağa daha hoş gelecek.
 
Çünkü…Değişiklik paketi TBMM’den geçerse; herkese “aman-aman dedirten” hapis cezalarının tümü para cezasına dönüşüyor.
 
Yüksek rakamlı para cezaları da 2 ile 5 bin lira arasındaki rakamlara indiriliyor.
Herkesin gözü aydın olsun..!
 
Özellikle KOBİ türü işletmeleri kapatma eşiğine getiren yeni yasa, iş ve ekonomi dünyasından gelen yoğun eleştiri ve talepler sonrasında değişikliğe uğruyor.
Bir çok işletme sahibine “nihayet” dedirten bu yasanın değişecek 55 maddesi için, bu hafta yoğun görüşmeler yapılıyor.
 
İktidar Partisi Gurup Başkan Vekili Nurettin Canikli değişiklik taslağı için ilk görüşmeyi MHP yetkilileri ile yapacak. Bugün de CHP ve BDP Gurup Başkanvekilleri ile görüşecek olan Canikli, taslağı son noktayı koymak üzere TBMM’ye sunacak.
 
TBMM’de bulunan tüm partilerin uzlaşması halinde de 55 maddelik değişiklik önergesi oylanacak ve büyük bir olasılıkla kabul edilecek.
 
Böylece hapis ve ağır para cezalarının rahatsız ettiği iş dünyası rahat bir nefes alacak.
Biz olaya bu açıdan bakıyoruz ama yeni TTK’nın aynen yürürlüğe girmesini bekleyen insanlar da var bu ülkede…
 
Yeni, şeffaf ve adaletli bir Ticaret Kanununun her şeyi yerli yerine koyacağına inanan bu kesim, bu değişikliklerden rahatsız…
 
Özellikle de; yasanın hazırlık aşamasında bulunan hukukçular ve bilim adamları…
 
Ama bu kez değişiklik talebinde bulunanlar kazandı galiba…
 
Artık anlaşılıyor ki: 1 Temmuz da yürürlüğe girecek 1.535 maddelik Ticaret Kanunu 55 maddesi değişerek hayata geçirilecek.
 
                                    DEĞİŞİKLİK MADDELERİ…
 
Kanunda yapılması beklenen ana değişiklikler şu şekilde belirlenmiş:
 
*Yasadaki hapis cezaları çoğunlukla para cezasına dönüştürülüyor. Ağır para cezaları da daha uygun rakamlara çekiliyor.
 
*Şirket ortaklarının şirkete borçlanmalarına olanak sağlanarak, şirket borçlanma cezai yaptırımdan çıkarılıyor .Kanunun en çok tepki gören düzenlemelerinden biri olan 358.madde
tümüyle değiştiriliyor.
 
*Kanunla getirilen işlem denetçisi müessesesi kaldırılıyor. Yeni TTK ile ülkemizdeki 700 bin şirkete işlem denetçisi getiriliyordu. Özellikle KOBİ türü işletmeler için yılda 20 bin TL ’ye ulaşacak denetçi ücretleri büyük tepki almıştı.
 
*İnternet sitesi oluşturmak zorunda olan sermaye şirketleri için de değişiklik var. İnternet sitesinin kurulma zamanı, siteye konulacak içeriğin hangi süreyle siteye konulacağı, sitede ilan edilecek başlıklar ve geçiş süreci gibi konular yeniden belirleniyor.
 
*Yönetim Kurulu üyelerinden veya limited şirket müdürlerinden en az birinin yerleşim yerinin Türkiye olması, veya Türk Vatandaşı olması şartı kaldırıldı.
 
*Şirketlerin Yönetim Kurulu üyelerinin en az dörtte birinin yüksek öğrenim görme şartı da yasadan çıkarıldı.
 
***
55 maddeden en fazla değişiklik talebi görenler bunlardı.
 
TTK’da yapılacak değişiklikler için bu hafta yoğun görüşmeler var. Meclis sürecine ulaşan değişiklik taslağının 22 Haziran’da kabul görmesi bekleniyor.
 
Umuyorum ki: yeni değişiklikleri ile yeni TTK daha fazla kabul görür.
 
KOBİ’lerde kötü rüya görmekten kurtulur.
 
Bazı kesimlerde “saatli bomba” olarak da değerlendirilen ve “yakında hapse girmeyen işletme sahibi kalmaz” denerek korku yaratılan yeni TTK konusunda artık herkes daha hoşgörülü bakabilir diye düşünüyorum. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
parçalı bulutlu