banner31

banner29

Kipaş Holding'ten 350 milyon euro'luk dev yatırım

Avrupa’nın ilk 10 kağıt fabrikasından birini kuracak.

ŞİRKETLER 13.05.2012, 19:25 13.05.2012, 18:29
Kipaş Holding'ten 350 milyon euro'luk dev yatırım

 Kipaş Holding, modern bir tesisle kağıt sektörüne adım atıyor. 350 milyon euro yatırım bedeli ile kapasite ve kalite bakımından Avrupa’nın ilk 10 kâğıt fabrikası arasında yerini alacak olan tesisin 16 ay sonra üretime başlaması bekleniyor.

 
Kahramanmaraş’ta Adana Yolu üzerinde temeli atılan 330 bin metrekare açık alan ve 80 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak tesisin, üretim teknolojisi ve otomasyon sistemi ile kağıt sektöründe dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olacağı bildirildi.
 
Kahramanmaraş’ta bulunan ve toplamda 8 bin çalışanı ve 28 fabrikası bulunan Kipaş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı M.Hanefi Öksüz, fabrikanın temel atma töreninde yaptığı konuşmada; tekstil, çimento, eğitim, enerji ve tarımdan sonra altıncı sektör olarak kâğıt sanayine girdiklerini belirterek, bu sanayi alanını seçmelerindeki en önemli sebebi, “Kahramanmaraş için gerekli bir sanayi alanı olmasıdır.” şeklinde özetledi.
 
Söz konusu yatırım ile kağıt üretim yatırımına, dünyadaki en modern tesislerle ve yüksek teknoloji ile girmiş bulunduklarını ifade eden M. Hanefi Öksüz, "Aynı zamanda çevre kirliliğini önlemeyi ve enerji tasarrufunu esas almaktayız. Kağıt, Türkiye’nin ithal ettiği bir emtiadır. 470 bin tonluk yıllık üretimimizle, aynı zamanda 3 milyar yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiş olacaktır. Doğrudan yabancı ülkelerin Eximbank ve Dünya Bankası kredileriyle bu yatırımımızı gerçekleştiriyoruz. Böylelikle ilk defe Dünya Bankası, Kahramanmaraş’a kredi veriyor." ifadelerini kullandı. Öksüz, Kipaş Holding'in 1 milyar dolarlık cirosu ve 100 milyon dolarlık ihracatıyla Kahramanmaraş sanayisinin lokomotifi konumunda olduğunu söyledi.
 
Törende bulunan TBMM Başkan Vekili ve Ak Parti Milletvekili Mehmet Sağlam da "Kipaş Holding’in çok stratejik bir ürün olan kağıt üretimi için böyle bir yatırım yapması alkışlanacak bir projedir. Nasıl ki Kipaş, eğitim alanında yaptığı yatırımlarla, Türkiye çapında kendini ispatladıysa, kâğıt sektöründe de aynı başarıyı göstereceğine inanıyorum." diye konuştu.
 
Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise Kipaş Holding'in yatırımlarıyla örnek bir kuruluş olduğunu söyledi. Kipaş’ın aynı zamanda Türkiye’nin saygın bir kuruluşu olduğunu söyleyen Kocatepe, "Temelini attığı bu kağıt fabrikasıyla, öncelikle şehrimiz olmak üzere, ülkemize büyük katkıları olacaktır." dedi.
 
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu