banner31

banner29

Plastik önemini asla yitirmeyecek

Bilüktü : Doğaya zarar vermiyor, aksine doğayı koruyor.

SEKTÖRLER 16.05.2012, 23:15 16.05.2012, 22:16
Plastik önemini asla yitirmeyecek

 Bursa 11. Ambalaj ve Plastik Endüstrisi Fuarını değerlendiren Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, “Plastik asla önemini yitirmeyecek, plastik doğaya zarar vermiyor, aksine doğayı koruyor” dedi.

 
Bursa’nın her alanda öncü olmayı sürdürdüğünü söyleyenBiliktü, “2012 yılında Türkiye’nin %4 büyümesine karşın sektörümüzde % 8 gibi büyüme öngörülüyor.2011 yılında plastik işleme oranı bakımından dünya da 6.’lıktan 3.lüğe yükseldik. Türkiye genelinde 1875 firma ambalaj ve plastik sektöründe faaliyet gösterirken bu firmalarda 35.575 kişi istihdam edilmektedir. BTSO verilerine bakıldığında Bursa yerelinde ise 35 firma bu sektörde faaliyet gösterirken, bu 35 firmada 3500 kişi istihdam ediliyor” dedi.
 
Bu yıl 11.si düzenlenen Ambalaj ve Plastik Endüstrisi Fuarında yeni ürün ve teknolojileri sergileme fırsatı bulduklarını ifade eden Biliktü, son zamanlarda plastik üzerinde oluşturulmaya çalışılan kötü algının yanlış olduğunun altını çizdi. Biliktü, “Son zamanlarda plastik poşet üzerinde karalama kampanyaları yapılıyor. Biz biliyoruz ki plastik doğaya zarar vermiyor, aksine doğayı koruyor. Doğayı koruyor çünkü plastik geri dönüştürülebilir. Çevreye zarar vermiyor. Bu geri dönüşümde yüzde 5 oranında bile bir kalıntı çevreyi kirletmiyor. Plastik’in yerine kullanılması düşünülen kağıt gibi cam gibi malzemeler ise doğaya tahribat yaratıyorken, plastik üzerine oynanan bu oyunu anlayamıyoruz” şeklinde konuştu.
Plastik sektörünün genel bir değerlendirmesini de yapan Biliktü sözlerine şöyle devam etti:
 
BİLİKTÜ: PLASTİK OLMADAN OLMUYOR
 
“Sektörümüz ambalaj başta olmak üzere, inşaattan tarıma, beyaz eşyadan otomotiv ana ve yan sanayiine, elektrik ve elektronikten imalat sanayinin diğer sektörlerine kadar bütün üretim alanlarıyla doğrudan ve dolaylı olarak bağlantılıdır. Plastik 21. yüzyılın malzemesi olarak hayatımızın her alanında yerlerini almıştır. Alternatiflerine göre pek çok avantaj sunan ve kullanım kolaylığı getiren plastiklerin kullanım oranı hızla artıyor. Özellikle gelişmiş toplumlarda plastiklerin kullanımı artan bir ivmeye sahiptir. Geri dönüşümü kolay ve değerli
bir malzeme olan plastiklerin kullanım alanlarının daha da genişleyeceğini söylemek zor değil. Plastiklerin önemini anlamak için şöyle bir etrafımıza bakmak yeterli olacaktır.
Buzdolabımızdaki yiyecek ve içecek ambalajlarından mutfak eşyalarımıza, üzerimizdeki giysilerden, çay veya kahve içtiğimiz bardaklara kadar pek çok şey plastikten imal ediliyor. Özellikle sağlık sektöründe plastikler yoğun olarak kullanılıyor. Doktorların kullandığı eldivenler, kan ve serum torbaları, ilaç blister ambalajları, şırınga gibi sayısız malzeme plastikten yapılıyor. Zaman zaman plastik kötülenmeye çalışılsa da yaşamımızın her alanında plastik olmadan olmuyor.”
 
Biliktü, Türk plastik sektörünün dünya ölçeğindeki yerine bakıldığında Avrupa üçüncüsü olduğunu, Türkiye’de sadece plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firma sayısı 700’ün üzerinde ve ülke genelinde plastik esaslı ambalaj malzemesi üreten firmalarda çalışanların toplam sayısı 100 bin kişiyi bulduğunu sözlerine ekledi.
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu