banner31

banner29

Kentsel dönüşümde takas formülü

Sistem Barter, yıkılacak binaları sıfır binalarla değiştirecek bir proje ortaya koydu.

SEKTÖRLER 06.05.2012, 18:23 06.05.2012, 17:23
Kentsel dönüşümde takas formülü

 Depreme dayanıksız binaların yıkılıp yeniden yapılmasını veya güçlendirilmesini öngören kentsel dönüşüm yasasına takas formülü getirildi. Proje ile dönüşüm bölgesinde konutu bulunanlara, müteahhitlerin yeni bina yapmasını beklemeksizin diledikleri yerden daire alma imkânı tanınıyor.

 
Sistem Barter tarafından kurulan www.takasdepo.com, kentsel dönüşümde yıkılacak binaları sıfır binalarla değiştirecek bir proje ortaya koydu. 100 emlakçı ve 20 inşaat şirketini de uygulamaya dâhil eden firma, portföyünde yer alan 2 bin konutu takasa sundu.
 
Türkiye genelinde bine yakın emlakçı ve inşaat firmasıyla anlaşma hedeflediklerini dile getiren Sistem Barter Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Besle, “Şu anda takas borsamızda 2 bin civarında konut yer alıyor. Evi yıkılacak malikler dilediği takdirde konut havuzumuzdan dilediği takdirde üye emlakçılarımızın elinde bulunan dairelerden birini seçebilecek. Kentsel dönüşüm projesinin 10 senede tamamlanması hedefleniyor.
 
Daireleri yıkılacak olan maliklerden, müteahhitlerle anlaşmaları veya yeni yapılacak konutlara taşınmaları talep ediliyor. Fakat şu an sunulan teklifler ve fırsatlar tam olarak bilinmediği için kafalarda soru işaretleri var. Konutu olanların müteahhitlerle sorunları ortaya çıkıyor. Başlattığımız proje ile yeni bir imkân sunuyoruz. Evini değiştirmeyi dileyenler üye emlakçılara veya direkt takas portalımıza başvurabilir. Uzman ekspertizler takas edilecek eve gelerek mülkün değerini belirliyor. Daire maliki yeni alacağı konutun fiyat farkını ödeyerek istediği zaman taşınabiliyor. Oturduğu binanın deprem riski taşıdığını göz önünde bulundurarak yeni bir ev almayı arzu eden herkese kapımız açık.” ifadelerini kullandı.
 
HASARLI EVİNİ VEREN YAZLIK VİLLA ALABİLİYOR
 
Takas uygulamasına dâhil olan emlakçılara eğitim vermeye başladıklarını anlatan Proje Yöneticisi Harun Coşkun da “Şu an 100 emlakçıyla start verdiğimiz projede yakın zamanda 1000 emlakçıyı bulmayı hedefliyoruz. Böylece süratle talepleri toplayabilecek ve maliklere geniş bir yelpazede konut seçme olanağı tanıyacağız. Ayrıca dileyenlere daire haricinde arsa, araba, dükkân, yat, yazlık gibi değişik takas imkânları da sunduk. Biz zaten takas borsamızda aylık ortalama 100 konutun takasını yapıyoruz. Yeni projemizle birlikte kentsel dönüşümde yıkılacak binalara da takas imkânı sunuyoruz.” dedi.
 
 
 
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu