banner31

banner29

Bursa Marmara'nın enerji yükünü çekiyor

Uysal: daha çok enerjiye ihtiyacımız var

MAKRO EKONOMİ 05.11.2012, 16:39 05.11.2012, 15:42
Bursa Marmara'nın enerji yükünü çekiyor

·         Türkiye’de yaklaşan kış koşulları nedeniyle enerji fiyatlarına getirilen zamlar vatandaşları tedirgin ederken, ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal tüketimdeki artışın bütçeleri zorlayacağı uyarısında bulundu.


 Dünya genelinde derinleşen krizin de etkisiyle enerji maliyetleri giderek artış gösteriyor. Buna karşılık enerji tüketimleri rekorlar kırmaya devam ediyor. Özellikle mevsim normallerinin üzerinde geçirilen bu günlerde havaların soğuması ile birlikte ısıtma kaynaklı enerji tüketiminin de giderek artacağı öngörülüyor. ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 45 milyar metreküp doğalgaz tükettiğini söyledi. Bunun yüzde 26’sının ısıtmada kullanıldığına işaret eden Uysal, “Türkiye geçen yıl 20.2 milyar dolar doğalgaz için ödeme yaptı. Bunun 5,5 milyar doları konutların ısınmasına gitti. Bu yıl beklenen doğalgaz tüketimi ise 50 milyar metreküp seviyelerinde” dedi.

YENİLENEBİLİR KAYNAKLAR YATIRIMCI BEKLİYOR

Türkiye’nin halen elektrik üretiminin büyük kısmını fosil kaynaklı doğalgazdan karşıladığını hatırlatan ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, artan enerji talebine dikkati çekerek tüketimdeki bu artışın vatandaşları zorlayacağını söyledi. Dr. Müh. Uysal, “Gelişen bir ülke olmamız sebebiyle enerji tüketimlerimiz sürekli artıyor. Bu durumda ihtiyacımız olan enerjiyi ve başta elektrik enerjisini yerel kaynaklardan üretmeliyiz. Bursa’nın şu anda ülke ekonomisine katkısı 2 bin 780 megavatlık elektrik enerjisi olup ülke kurulu gücünün yüzde 4’ü Bursa’da bulunmaktadır. Bunun sadece 30 megavatı yenilenebilir kaynaklardan sağlanmış ve son 5 yılda devreye girmiştir. Bölgemizin HES kaynaklarının halen

YEREL ÜRETİMİN ÖNÜ MUTLAKA AÇILMALIDIR

Sorunların yerel değil, küresel olduğuna vurgu yapan ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, “ENVERDER olarak,  büyümenin paralelinde enerji ihtiyacının da artacağını görmekteyiz ve bu durumda yerel kaynaklarımızı kullanamazsak gelecekte de enerjide dışa bağımlılığımız devam edecektir ve üretimdeki rekabet avantajımız kaybolacaktır” dedi. Uysal, çözüm için yerel üretimin önünü açacak düzenlemelere hız verilmesi konusunda TBMM’yi adres gösterdi.

ENERJİ YATIRIMLARINDAKİ ENGELLER NET TANIMLANMALI

Lisanssız üretimin 500 kilovat olarak düzenlemesinin alt yönetmeliklerinin dağıtım kuruluşlarında yeterli anlaşılmadığı, bu yüzden de beklenilen atılımın yapılamadığına dikkat çeken ENVERDER Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal şunları söyledi:

“500 kilovat altındaki enerji yatırımlarındaki engelleri net tanımlamalı veya gerekiyorsa kanuni durumlar mutlaka yenilenmelidir. Pek çok hidroelektrik başvurusu ya izin alamıyor ya da geri çevriliyor. Güneş ve rüzgâr ile bioyakıt başvuruları, yeterli bilgiler aktarılamadığı için gerçekleşemiyor.”

Ülkemizin artan enerji talebine karşılık her bir kaynağını yerinde kullanma ihtiyacına vurgu yapan Dr. Müh. Uysal, Türkiye’nin potansiyellerinin kullandığında daha az dışa bağımlı, daha güçlü bir ekonomiye kavuşabilecek bir ülke konumuna geleceğini de sözlerine ekledi.

 

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu