banner31

banner29

19.05.2012, 11:12 108

Karşılıksız çekte korkulan oldu

 Ve çekte korkulan oldu…
Artık her iki çekten birisi ödenmiyor.

Çocuklar Duymasın adlı dizide Seyyar Tayyar “patladı gitti” diyordu ya, yeni çek yasası da patladı gitti…
Öncesinde çok tartışılan 6273 sayılı Çek Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun, 3 Şubat tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanmıştı.

Yeni kanunun yürürlüğe girmesi ile önce karşılıksız çekten mahkumiyet alanlar serbest kaldı. Zaten bundan sonra karşılıksız çek kullanana hapis değil para cezası verilecek.

İşte bu caydırıcılığın ortadan kalkması, yani karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılması piyasayı vurdu ve yeni uygulamanın ilk iki ayında ödenmeyen çek sayısı rekor kırdı.

Merkez Bankası verilerine göre bu kuruma aktarılan ödenmemiş ve mahkemelik olan çek sayısı bu yılın ocak ve şubat aylarında bir önceki yılın aynı aylarına göre azalırken, (ocak ayında - yüzde 48 ve şubat ayında - yüzde 33) mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 354 arttı. Karşılıksız çekle ilgili mahkeme kararı 2011'in mart ayında 3 bin 793 iken, 2012 yılının mart ayında 17 bin 228'e yükseldi.
Nisan verileri çok daha vahim... Vahim kelimesi bana göre yetersiz kaldı, tam bir facia…

2011’in Nisan ayında ödenmemiş ve mahkeme kararına başlanmış çek sayısı sadece 2 bin 977 iken, bu sayı 2012’in Nisan ayında 42 bin 259’a çıktı.

Değerli okurlar, bu tam yüzde 1320’lik (yazı ile yüzde bin üçyüz yirmi) artış oranı demek.
Ocak ve şubat aylarında geçen yılın ilk 2 ayına göre yüzde 42 gerileyen karşılıksız çek sayısı, yeni çek kanununun yürürlüğe girmesiyle bu yılın mart ve nisan ayında geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 780 oranında arttı.

İş dünyası temsilcileri yeni çek kanunu daha tasarı halindeyken görüş bildirmiş, “Birçok üretici, tacir ve sanayici kötü niyetli borçluların mağduru olacaklardır. Gelişecek yeni durum, yeni sonuçlar doğuracak, bu tüm toplumu etkileyecektir” demişlerdi.

Şimdi her iki çekten birisi mahkeme kararına rağmen ödenmiyor.

İşte yeni durumun rakamsal yansıması…
Bunları bir tespit olsun diye aktardım. 

Yasal düzenleme elbette önemli, ama sonuçları daha da önemli. 

Şimdi yapılan doğru mu yanlış mı? Değerlendirmeyi size bırakıyorum.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
parçalı bulutlu