banner31

banner29

Ev kadınıydı, mikro krediyle iş yeri sahibi oldu

Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik’ten Nefise Demir Yurdakul'a ziyaret.

KADIN GİRİŞİMCİLER 29.04.2012, 20:54 29.04.2012, 19:55
Ev kadınıydı, mikro krediyle iş yeri sahibi oldu

 Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, mikro kredi sayesinde iş yeri sahibi olan Nefise Demir Yurdakul'u açtığı iş yerinde ziyaret etti.

 
Mikro kredi ile iş hayatına atılan Nefise Demir Yurdakul, 2008'de 700 TL ile boncuk işleme işi ile çalışma hayatına başladı. 2009'da 1000 TL mikro kredi ile kazak-şal-atkı örme, 2010'da bin 500 TL ile iç çamaşırı ticareti, 2011'de bin 500 TL mikro kredi ile sünnet yatağı dizaynı ve nikah şekeri yapımı işi yaptı. Yurdakul, 2012'de de 1000 TL ek girişimcilik kredisi alarak, Reyhan Mahallesi'nde bir iş yerinin sahibi oldu.
 
Nefise Demir Yurdakul, dört yıl önce arkadaşlarından duyarak 700 TL mikro kredi aldığını belirtti. Aldığı para ile boncuk işlemeye başladığını anlatan Yurdakul, "Daha sonraki yıllarda aldığım kredilerle el işinde şallar, kazaklar, hırkalar örerek ilerledim. Sonrasında bebek şekerleme işine girdim ve son kredimi de alarak bu dükkanımı açtım. Daha güzel günler için uğraşıyorum ve başarılı olacağıma inanıyorum.” dedi.
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve İl Özel İdaresi arasında yapılan protokol çerçevesinde Bursa Valiliği himayesinde kentte birçok kimseye kredi uyguladıklarını anlattı. Çelik, “Bunların güzel bir meyvesini yerinde görmek amacıyla buraya geldik. Burada gerçekten çok güzel bir faaliyet görüyoruz. Bizden kullandıkları krediyi üçe katlamış. Hem iş yapıp ailesini geçindiren, hem de bir sermaye oluşturarak işini daha ileriye taşımaya gayret eden bir kahramanımızı görüyoruz ve kendisini kutluyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Becerisi, bilgisi ve kendine güveni olan insanları çam sakızı çoban armağanı olarak mikro krediyle desteklediklerini ifade eden Bilal Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Asıl amacımız onları bu şekilde iş yapmış, kendi ayakları üstünde durabilir şeklinde görmek. Ben kendisini yürekten kutluyorum. Bence kendisi bir kahramanlık destanı yazmış, bir başarı öyküsü ortaya koymuş. Verdiğimiz tüm mikro krediler bu şekilde ekonomiye kazandırılabilirse bizler için çok büyük bir kazanç olacaktır.”
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
hafif yağmur