banner37

banner31

banner29

MÜSİAD, ecdad geleneğini yaşatıyor

Osmanlı Devleti’nde yaygın bir yardımlaşma geleneği olan ‘Zimem Defteri’ uygulaması, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi üyeleri tarafından günümüzde de yaşatılmaya devam ediliyor.

İŞ DÜNYASI 12.05.2020, 05:05
MÜSİAD, ecdad geleneğini yaşatıyor

Osmanlı'da, ramazan ayı gelince hayırsever kişiler, esnafları dolaşır, 'Zimem Defteri' denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırlardı. Bu hoş geleneği sürdüren ve gelecek nesillere aktarmak için gayret gösteren MÜSİAD Bursa Şubesi de, maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahiplerinin bakkal borçlarını ödedi.

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Ermiş, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil İbrahim Biçer ve Mustafa Yavuz, Osmangazi ilçesindeki mahalle bakkallarına giderek, ihtiyaç sahibi vatandaşların bu bakkallardaki toplamda 15 bin lira değerindeki borçlarını kapattı.

“İYİLİK VE GÜZELLİK YAYIYORUZ”

“Zimem Defteri” geleneğini hala yaşatıyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Ermiş, “Osmanlı’dan bu yana epey zaman geçti, birçok şey değişti belki ama bu milletin ruhunda olan merhamet, dayanışma ve paylaşma değişmedi. Çok şükür bizler de ecdadımızın geleneğini bugünlere taşıyarak iyilik ve güzelliğin yayılmasına katkı sağlamış oluyoruz. Rabbim herkesin yaptığı hayırları kabul etsin” dedi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
kapalı
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:30