banner37

banner31

banner29

GESİAD : Birlikte hareket etme vaktidir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Mart dönemi ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; ekonomik güven endeksi şubat ayında 97,5 iken, mart ayında yüzde 5,9 oranında azalarak 91,8 değerine düştü.

İŞ DÜNYASI 28.03.2020, 00:34
GESİAD : Birlikte hareket etme vaktidir

Ekonomi güven endeksindeki düşüşü değerlendiren GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, “Tarihe tanıklık ettiğimiz bu olağanüstü süreçte daha sakin, sabırlı ve umutlu olmaktan başka çaremiz yok” dedi.

“Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi, mart ayının ikinci yarısında gözle görünür hale gelmeye başladı” diyen GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, şunları söyledi:

“Dünyada hiç yaşamadığımız türde bir krizle karşı karşıyayız. Tarihe tanıklık ettiğimiz bu olağanüstü süreçte daha sakin, sabırlı ve umutlu olmaktan başka çaremiz yok.

Koronavirüs salgınının, sağlığın yanı sıra ekonomik ve sosyal birçok etkisi olacağını şimdiden görmeye ve hissetmeye başladık. Son olarak açıklanan Ekonomik güven endeksi Mart ayında yüzde 5,9 oranında azalarak 91,8 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüşün, reel kesim (imalat sanayi),hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi, mart ayının ikinci yarısında gözle görünür hale gelmeye başladı. Bu yaşanan global bir kriz. Ekonomik anlamda dünyanın önde gelen ülkeleri bile piyasada daralmalar yaşıyor, bu krizden çıkış yolları arıyor.

Ülkemiz de bu zor dönemden geçerken iş dünyası, kamu ve vatandaşlar olarak sabırlı ve yapıcı olmalıyız. Koronavirüs salgınıyla yeni bir dünya düzeni oluşuyor. Bu pandemi nedeniyle oluşan daralmanın olumsuzluklarını yaşadığımız bu günleri az hasarla atlatırsak geleceğimizin daha parlak olduğunu düşünüyorum. Zaman tüm kesimlerin birlik içinde hareket etme vaktidir.”

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
kapalı
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:30