banner37

banner31

banner29

Çalışanların maaş artışında hayali yüzde 24.1, beklentisi yüzde 12.4; işverenin planı yüzde 14.2

Kariyer.net'in Curiocity iş birliğiyle HR Pulse araştırma serisi kapsamında gerçekleştirdiği “2021’in Nabzı: Beyaz Yaka Çalışan ve İşverenler Neler Bekliyor?” araştırmasının sonuçları yayınlandı. 4 bini aşkın çalışan ve 830 işverenle yapılan araştırmada, çalışanların hayal ettikleri ücret artış oranının ortalama %24,1 olduğu; buna karşılık 2021 yılı için tahmin ettikleri ücret artış oranının %12,4 olduğu ortaya çıktı.

İŞ DÜNYASI 11.02.2021, 18:59
Çalışanların maaş artışında hayali yüzde 24.1, beklentisi yüzde 12.4; işverenin planı yüzde 14.2

Diğer yandan, işverenlerin yarısı pandemiden olumsuz etkilendiklerini belirtse de 2021 yılı için çalışan sayısında artış yapmayı planlayan şirketlerin oranının %44 olduğu görüldü.

Türkiye'nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in Curiocity ile HR Pulse Araştırma Serisi kapsamında gerçekleştirdiği “2021’in Nabzı: Beyaz Yaka Çalışan ve İşverenler Neler Bekliyor?” araştırması, 2021 yılına çalışma hayatına dair beklentileri çalışanların ve işverenlerin gözünden ortaya koydu. Araştırma, 18 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında 4.004 beyaz yaka çalışan ile 830 işverenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Her 10 çalışandan sadece 4’ünün işinden memnun olduğu görülen araştırma sonucuna göre, çalışanların en büyük beklentileri geçen yıl olduğu gibi ‘tatmin edici maaş ve prim sistemi’ oldu.

2021 İÇİN BEKLENTİLER: HAYALLER VE GERÇEKLER FARKLI

Çalışanlar 2021 yılı için hayal ettikleri ücret artış oranının ortalama %24,1 olacağını söyleseler de 2021 yılı için öngördükleri ücret artış oranının ortalama %12,4 olması dikkat çekti. İşveren penceresinden bakıldığında ise 2021 yılı için çalışanlara yapılması planlanan ücret artış oranı ise ortalama %14,2.

Araştırma sonuçları hakkında bir değerlendirme yapan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Bu araştırma ile çalışanlar ve işverenlerin 2021 yılı maaş ve yan hak beklentilerini ve planlarını anlamayı amaçladık. Araştırmaya katılan işverenlerin yeni istihdam planları ve maaş artışına ilişkin olumlu açıklamaları bu yıl için umut vadediyor. Çalışanların hayallerindeki maaş artış oranı ile işverenlerin yapmayı düşündükleri oran arasındaki fark ise 2021’de beklentilerin tam olarak gerçekleşmeyeceğine işaret ediyor” dedi.

Curiocity kurucusu Fulya Durmuş da “Araştırmalarımız Covid-19 ile birlikte firmaların çalışanları başta olmak üzere tüm paydaşlarına, topluma ve dünyaya fayda yaratmak ve iyi bir “çalışan markası” inşa etmek yönünde ilerleyebileceklerini gösteriyor. Normal düzendeki ticari çıkarların önceliğini pandemiyle başlayan dönemde çalışanların yararının önceliklendirilmesi alıyor. Toplum, çalışanını önceliklendiren şirketlerin daha çok tanınacağı ve hatırlanacağı görüşünde. Bu anlamda öncelikli beklentiler, finansal güvence ve iş olanağının devamlılığı.” dedi.

MAAŞ ARTIŞI MEVCUT İŞ YERİNDE DEVAM ETMEDE ETKİLİ

Araştırmaya katılan her 10 beyaz yaka çalışandan 6’sı, mevcut maaşından memnun olmadığını bildirirken, çalışanların sadece %15’i, aldığı maaşla rahatlıkla geçinebildiğini belirtiyor.

Her 10 çalışandan 6’sı maaş artışının mevcut iş yerinde çalışmaya devam etmelerinde etkili olduğunu da belirtiyor. Bu yıl istenilen maaş artışı alamayan adayların %70’i, daha yüksek kazançlı bir çözüm arayışına gireceğini dile getiriyor.

ÇALIŞANLARIN BEKLENTİSİ «TATMİN EDİCİ MAAŞ VE PRİM SİSTEMİ»

Her 10 çalışandan 6’sı, önümüzdeki 6 ay içerisinde iş değiştirmeyi düşündüğünü de belirtiyor. Bu düşünceyi tetikleyen temel nedenin ücret ve yan hakların mevcut durumda yetersiz kalması olduğu belirtiliyor. İş değiştirmeyi düşünenlerin maaş artışı beklentisinin ise ortalama %30 oranında olduğu görülüyor.

Adayların yeni işlerinden / çalıştıkları işten beklentileri sorulduğunda; birinci sırada en yüksek puanla «tatmin edici maaş ve prim sistemi» geliyor. Bunu «yükselme olanağı / kariyer olanakları» ve «motive edici çalışma ortamı» takip ediyor.

2021 İÇİN YENİ İSTİHDAM PLANLARI GÜNDEMDE

İşverenlerin %46’sı şirketlerinin pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini dile getiriyor. Araştırma sonuçlarına göre; pandemi sürecinden olumsuz etkilendiğini belirten şirketlerin çoğunun (%51) kısa çalışma ödeneği aldığı görülüyor. Ayrıca şirketler, sağlık problemleri nedeniyle iş süreçlerinin aksadığını, döviz kurlarındaki artış nedeniyle ekonomik sıkıntı çekildiğini ve çalışanlara ücretsiz izin kullandırmak durumunda kalındığını da belirtti.

PANDEMİDE BÜYÜYEN ŞİRKETLER DE VAR

Diğer yandan pandeminin şirketlerine olumlu etkisi olduğu söyleyen şirketlerin oranının ise %20 olduğu görülüyor. Bu şirketler artan iş hacmi sebebiyle büyüdüklerini, yeni işe alımlar yaptıklarını bildiriyor.

İşverenlere“2021 yılında çalışan sayısını arttırmayı planlıyor musunuz?” diye sorulduğunda; bu yıl için çalışan sayısında artış planlayan şirketlerin %44 ile çoğunlukta olduğu görülüyor. Yıl içerisinde şirket yönetiminin ihtiyaca göre kadar vereceğini belirtenlerin oranı ise %25.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
kapalı
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:38
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:41
Yatsı 19:59