banner31

banner29

Tataristan ihracatçılara fırsatlar sunuyor

UTİB, Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingalaev'i ağırladı.

İŞ DÜNYASI 18.02.2017, 10:19 18.02.2017, 11:36
Tataristan ihracatçılara fırsatlar sunuyor
Uludağ Tekstil İhracatçı Birlikleri (UTİB), Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingalaev ve beraberindeki bürokratlardan oluşan heyeti, Bursa’da ağırladı.

 

UTİB, hali hazırda Türkiye’nin ticari müttefiki olan ülkelerle ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Bursa’yı ziyaret ederek, çeşitli temaslarda bulunan İldar Mingalaev’i ağırlayan UTİB, iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmeye yönelik bir toplantı da organize etti. İhracatçı firma temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantının açılışında konuşan UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik, “Tataristan, sunmuş olduğu altyapı ve fırsatlar anlamında Türk yatırımcılarının ilgisini çekmektedir” dedi.

 

“Tataristan’da misafir değiliz”

 

Tataristan Cumhuriyeti’nin son yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen ekonomileri arasında yer aldığını dile getiren Canik, “Tataristan, Rusya piyasasına giriş için Türk girişimciler açısından önemli bir başlangıçtır. Sunmuş olduğu altyapı ve fırsatlar anlamında Türk yatırımcılarının ilgisini çekmektedir. Tataristan ekonomisine yönelik yabancı yatırımların dörtte birinden fazlasının Türk yatırımcılarına ait oluşu bizleri Tataristan’da misafir olmaktan çok ev sahibi konumuna getirmektedir. Bu anlamda tarihsel ve kültürel bağımız olan Tataristan Cumhuriyeti ile Birliğimizin ortak çalışmaları bizleri mutlu etmektedir” şeklinde konuştu.

 

Tataristan Cumhuriyeti’nin Türkiye Temsilciliği ile yakın temas içerisinde olduklarını söyleyen Osman Nuri Canik, Bursa’nın üretim ve ihracat potansiyeli ile ilgili de bilgiler verdi.

 

Öte yandan Bakan Yardımcısı Mingalaev’in heyetinde yer alan Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bürokratları da, Tataristan Cumhuriyeti’nin Türk yatırımcı ve ihracatçılara sunduğu imkânları içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Türk tekstil sektörünün gelişimini kendilerine rol model olarak aldıklarını dile getiren Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingalaev de, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye ve Tataristan Cumhuriyeti arasındaki işbirliği olanaklarının değerlendirildiği ziyarette, mevcut işbirliğinin gelişmesine yönelik fikir alışverişleri de gerçekleşti.

 

Tataristan heyeti, gün boyu süren Bursa temasları kapsamında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Savcan Tekstil, Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü, Coşkunöz veElvin Tekstil firmalarını da ziyaret etti.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
hafif yağmur