banner31

banner29

“Standartları belirleyen ülke olmalıyız“

Eyyupoğlu: Standartları tayin eden ülke olmalıyız

İŞ DÜNYASI 22.10.2012, 12:01 22.10.2012, 11:07
“Standartları belirleyen ülke olmalıyız“

 14 - 19 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Türkiye Standartlar Haftası” nedeniyle düzenlenen etkinlikler, TSE Bursa Danışma Kurulunun düzenlediği basın toplantısı ile başladı.

TSE Bursa Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısı ile 19 Ekim’e kadar devam edecek olan “Türkiye Standartla Haftası” etkinlikleri başladı.

Basın toplantısında TSE Bursa Danışma Kurulu adına açıklama yapan TSE Bursa Sistem Belgelendirme Müdürü Ömer Eyyupoğlu, sürekli gelişen dünyada, kalitenin vazgeçilemez bir unsur haline geldiğini belirterek, standartları üretim ve ticaretlerinde aktif halde kullanan ülkelerin dünyada daha çok söz sahibi olduğunun altını çizdi.

---DÜNYADA ORTAK DİL ‘KALİTE’ ---

Kalitenin kısaca yaşamın her alanında olması gerektiğine değinen Ömer Eyyupoğlu, “Kaliteyi, sadece üründe değil hizmet sektöründen çevrenin korunmasındaki konulara, iş sağlığı ve güvenliği konularına kadar birçok alanda kullanmalıyız. Sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir nesil ve gelecek nesillere sağlıklı bir ortam bırakmak bizlerin asli görevi olmalıdır. Kalite bir maliyet değildir. Kalite israfı önler, ticarette pazar paylarını arttırır, rekabeti güçlendirir, tüketici memnuniyetini sağlar” dedi.

Ömer Eyyupoğlu şunları söyledi:

Standartlar, dünyadaki ticaretindeki ortak dildir. Dünyanın neresinde üretilirse üretilsin, tüketicinin can ve mal emniyetini sağlayacak olan ürünlerde özellik, fonksiyonellik emniyet ve kullanımda kolaylık alanında aynı özelliklerin gösterilebilmesi için standart üretime ihtiyaç vardır.

STANDARTLARI BELİRLEYEN ÜLKE OLMALIYIZ

Türkiye’nin standart tayin eden ülke konumuna gelmesi için ilgilileri TSE ile ortaklaşa hareket etmeye davet eden Ömer Eyyupoğlu, “Gelişmiş ülkelerin hazırlamış olduğu standartlara uymak ve onların metotları ile üretim yapmak yerine standardı koyan, kuralı tayin eden ülke konumuna gelmemiz gerekiyor. TSE ile irtibata geçilerek standardı tayin eden konumda olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu durum aynı zamanda tarihi sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Ömer Eyyupoğlu, Standartlar Haftası etkinleri kapsamında, 17 Ekim Çarşamba günü eş zamanlı olarak 14 okulda ‘Kalite ve Standardizasyonun’ önemi konulu seminerler düzenleneceğini, 18 Ekim Perşembe günü ise Bursa Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı ziyaret edilip etkinlikler hakkında bilgi paylaşımı yapılması ve 19 Ekim Cuma günü de “Geçmişten Günümüze Kalite, Ahilik ve Standardizasyon” konulu panel ile 20 yıldır TSE markasını kullanan firmalara plaket takdimi etkinliklerinin yapılacağını söyledi.

 

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu