banner31

banner29

MÜSİAD'da genel kurullar tamamlandı

Nail Olpak: İş adamları olarak ayrıca bir sorumluluk taşıyoruz.

İŞ DÜNYASI 09.02.2017, 09:00 09.02.2017, 10:06
MÜSİAD'da genel kurullar tamamlandı

MÜSİAD’ın iki yılda bir Ocak ayı içerisinde gerçekleştirdiği, faaliyetlerin değerlendirildiği ve yeni yönetim kurulunun belirlendiği şube olağan genel kurulları tamamlandı. 49 MÜSİAD şubesinde yapılan olağan genel kurullar sonucunda 18 MÜSİAD şubesi yeni başkanını belirlerken, diğer şubelerde mevcut şube başkanlarının görevlerine devam etmesine karar verildi. 24 şubenin olağan genel kurulluna bizzat katılan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, görevini devreden başkan ve yönetimlerine teşekkür ederek, görevine devam edenlere başarılar diledi.

Gerçek başarıların zor koşullara rağmen kazanıldığını ifade eden Olpak, MÜSİAD’ın faaliyetlerinin bu söylemin karşılığı olduğunu söyledi. Olpak, “Bu zor zamanlarda, işadamları olarak ayrıca bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluk; her ne olursa olsun, direnmeye, üretmeye ve büyümeye devam etmektir” dedi.

“5 yılda birçok çalışmaya imza attık”

Başkanlığı süresinde kurumun omurgasını, teşkilat yapısını düzenleyerek teşkilatı genişlettiklerini söyleyen Nail Olpak, “Son 5 yılda açtığımız 31 Şube ve 21 Temsilcilik ile bugün, 86 noktadayız. Yurt dışında ise son 5 yılda açtığımız 25 Şube ve Resmî Temsilcilik, 18 Temsilci, IBF Temsilcilerimiz ve MOU Anlaşmalarıyla, 68 ülkede, 181 noktadayız. YOİKK, TİM, DEİK, Oda ve Borsalar, Bakanlıkların ilgili Kurullarında, MÜSİAD olarak daha fazla yer alıp, etkin çalışmalara imza attık. 2012’de 4.800 üyeyle devraldığım genel başkanlığı 5 yıl sonrasında 11.000 üyeyle devredeceğim. Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD’ın Yeni Genel Merkez Kompleksi’nin temel atma törenini gerçekleştirdik. 5 katı toprak üstünde, 3 katı yer altında olmak üzere 8 katlı yeni binamız, MÜSİAD’ımızı uzun süre taşıyacak büyük bir kompleks. 14.600 m2’lik arsa üzerindeki Kompleksimizin kapalı alanı 10.000 m2. Kompleks’in kapalı ve açık otoparkları, 800 m2, bölünebilen konferans salonu, 15 toplantı salonu ve bugünden öngörülemeyen ihtiyaçları için, rezerv alanları ile kütüphane ve arşiv odası gibi birçok alanı olacak” dedi.

Beş yılda üyelerin yardımlaşmasını teşvik eden Karz-ı Hasen Sandığı, üyeler arası anlaşmazlıkların çözümü için oluşturulan Tahkim Kurulu ve oluşan ihtiyaç ve daha geniş temsil amacıyla, yönetim kurulu üye sayısının 25'e çıkarılması gibi birçok çalışmaya imza attıklarını hatırlatan Olpak, “Göreve geldiğim yıl hazırladığımız Orta Gelir Tuzağı raporunda hem durum tespitlerine, hem de çözüm önerilerine yer vermiştik. Fakat sadece tespit ve çözüm yazıp işin içinden çekilmedik. MÜSİAD olarak, elimizi taşın altına koyduk ve projeler ürettik. Ülkemizin savunma ve havacılık sanayiinde kat ettiği mesafeyi gösteren High Tech Port, ‘Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmayacak’ vizyonuyla tasarladığımız Global Satellite Show ve ‘Yükseklere çıkmayan uzakları göremez’ vizyonuyla hayata geçirdiğimiz Eurasia Airshow gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan sadece bir kaçı” diye konuştu.

MÜSİAD üyeleri 2017’nin iyi geçeceğini düşünüyor

MÜSİAD üyelerinin 2017 yılı hedeflerini değerlendiren anket sonuçlarına da değinen Olpak, “2017 yılında, üyelerimizin yüzde 38’i yeni yatırım planlıyor, yüzde 31’i çalışan sayısını arttırmayı planlıyor, yüzde 33’ü 2017 yılında tasarruflarının artacağını düşünüyor, yüzde 48’i 2017 yılının 2016'ya kıyasla daha iyi geçeceğini düşünüyor. Bu noktada, İş dünyasının da, Ar-Ge Kanununu, Patent Kanununu, Alım Garantisi ve Fabrika İnşaatı dâhil yenilikleriyle Teşvikleri, Taşınabilirlerin de teminat olarak kullanılabilmesi Kanununu, İhracata yüzde 100 ve KOBİ'lere yüzde 90 hazine garantisi veren Kredi Garanti Fonu’nun yeni yapısını ve getirilen birçok yeniliği dikkatlice ve hızla takip etmesi gerekiyor. Bunlar, çok önemli düzenlemeler” diye konuştu.

“Fitch ve S&P siyasi gündemlerle karar aldı”

Fitch ve S&P’nin Türkiye’nin kredi notunun görünümü düşürmesine de değinen Olpak, kredi notu indirimi için ortada neden olmadığını, alınan bu kararların ekonomik değil, siyasi gündemlerle alındığını söyledi. Bu dönemde soğukkanlı olunması gerektiğini ifade eden Olpak, çalışarak, üreterek, büyüyerek ve ülkemizi de büyüterek, mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Döviz hareketliliğin dış kaynaklı olduğunu ve kur tahmininde bulunmanın yanlış olduğunu ifade eden Olpak, söyle konuştu; “Özellikle ABD Dolar’ındaki oynamanın bir ayağı dış kaynaklı, bir ayağı ise öyle görünüyor ki, spekülatif. Dövizdeki hareketliliğin Tahvil piyasasına yansıması, ülkemizin risk primine yansıması ve yurt dışına döviz çıkışına bakıldığında dolardaki bu hareketi tam olarak doğrulamadığını görüyoruz. Bu noktada kendi para birimimize sahip çıkmalıyız. Öncelikle, yurt içindeki alışverişlerimizi ve tasarruflarımızı Türk Lirası ile yapacağız. Elbette, devamında, yurtdışı ticaretimizi yerel para birimlerimizle yapmak var. Bir tavsiyem daha var iş dünyasına. Hangi para pirimizden gelir elde ediyorsanız, o para biriminden borçlanarak, riskinizi en aza indirebilirsiniz.”

Şimdi sıra Millet'te”

Yeni anayasa çalışmaları ve Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili de açıklama yapan Olpak, “MÜSİAD olarak, Türkiye’de, Kuvvetler Ayrılığı olarak ifade edilen, ama kurgusunda Kuvvetler Karmaşası olan mevcut sistem mutlaka değiştirilmeli, dedik. Sistemin hem fiili ve yasal durumu tarif edecek şekilde tanımlanması, hem de Türkiye'ye ayak bağı olan taraflarının düzenlenmesi gerekiyordu. Bugün yapılan değişiklik de tam olarak bu. TBMM kararını verdi. Şimdi sıra Millet'te. Milletin vereceği karara hep birlikte saygı gösterme zamanı. Referandum sürecinin de salimen tamamlanmasını temenni ediyoruz. Ondan sonra da hızla, Türkiye’nin ilerlemesine engel teşkil eden sorunların çözümüne odaklanmayı bekliyoruz. Bir konu daha var. 2019 yılında, hem Belediye seçimleri, hem Millet Vekili seçimleri, hem de Cumhurbaşkanı seçimleri aynı yılda yapılacak. Şimdiden bir karar alınıp, Millet Vekilleri seçimleri de 5 yıla çıkartılsa ve 2024 dâhil, artık 5 yılda bir 3 seçimi de aynı yılda yapıp, arada işimize baksak ne güzel olur” dedi.

 

2017 ŞUBE GENEL KURULLARI

GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ OLAN ŞUBELER

ŞUBE

GÖREVİ DEVREDEN ŞUBE BAŞKANI

GÖREVİ DEVRALAN ŞUBE BAŞKANI

ADANA ŞUBESİ

SUAT YAHŞİ

BURHAN KAVAK

ANTALYA ŞUBESİ

RESUL LEKESİZ

RAMAZAN KALKEN

AYDIN ŞUBESİ

HAKAN YILDIRIM

MURAT AKSÜT

BOLU ŞUBESİ

EYÜP UZUN

ABDULLAH ABAT

DÜZCE ŞUBESİ

İSMAİL ÇAKMAK

İSA ŞENGÜLOĞLU

ESKİŞEHİR ŞUBESİ

ABDULVAHAP SATICIOĞLU

AYHAN ARSLAN

GEBZE ŞUBESİ

ALİ KURT

NİHAT YILDIRIM

KARAMAN ŞUBESİ

TURGAY BAŞ

ALİ OSMAN CEVHER

KIRIKKALE ŞUBESİ

NAMIK HAŞİM BALOĞLU

MUSTAFA KAPLAN

KONYA ŞUBESİ

LÜTFİ ŞİMŞEK

ÖMER FARUK OKKA

MANİSA ŞUBESİ

AHMET ÖZTÜRK

M. REŞİT ÜRPER

MERSİN ŞUBESİ

YUSUF YILMAZ

HAKAN KAYACI

MUĞLA ŞUBESİ

SAYİM AKDENİZ

SEZGİN BAYHAN

RİZE ŞUBESİ

MAHMUT DABAK

RECEP TAYLAN

SAKARYA ŞUBESİ

AHMET GENÇ

YAŞAR COŞKUN

ŞANLIURFA ŞUBESİ

MEHMET ÇALIŞKAN

MAHMUT BARUT

TRABZON ŞUBESİ

AYDIN BİRİNCİOĞLU

ALİ KAAN

VAN ŞUBESİ

KEREM BAYNAL

ABDULLAH ARAS

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu