banner31

banner29

Mobilyacılar yeniden Kuzey Afrika'da

“Arap Baharı” ile duraksayan ticari ilişkiler yeniden başladı.

İŞ DÜNYASI 13.07.2012, 22:57 13.07.2012, 22:02
Mobilyacılar yeniden Kuzey Afrika'da
Kuzey Afrika ülkelerindeki ‘Arap Baharı’nın ardından mobilya sektörü temsilcileri, bu ülkelere olan ihracatlarına bıraktığı yerde devam ediyor.
 
Afrika, Tunus, Mısır gibi Kuzey Afrika ülkelerindeki Arap Baharı’nın ardından Türk işadamları bazı sektörlerde ihracatlarını durdurmuştu. Bu ülkelerdeki siyasi karışıklıklardan sonra yapılan seçimlerle hayatın normale dönmesi, Türk iş dünyasını tekrar bu pazarlara yöneltti. Bursalı işadamları da bu ülkelere ihracatlarına bıraktıkları yerden devam etme kararı aldı.
 
Bursa Mobilya Dekorasyon Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MODSİAD) Başkanı Mustafa Yedikadeş, mobilya sektörü temsilcilerinin Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerine yaptıkları seri ihracatlara başladığını dile getirdi.
 
Yedikardeş, “Avrupa’ya mobilya satıyoruz. Bizim ayrıca Ortadoğu pazarımız var. Balkanlar pazarımız var. Kuzey Afrika ülkelerinde yeni oluşan yönetimlerle birlikte hareketlilik başladı. ‘Arap Baharı’ ile birlikte ciddi anlamda mobilya ihracatımız arttı. Seri ihracat yapan firmalarımız bu bölgede satışlarını artırdı. Ciddi anlamda ihracatlar devam ediyor. Daha çok Libya’ya ürünler gidiyor. İran ve Irak pazarımız da güçlü. Diğer Kuzey Afrika ülkeleri de siyasi anlamda düzene girdikten sonra Türkiye, Ortadoğu’da önemli bir konuma sahip olacak. Bu pazarlar daha da artarak devam edecek” dedi.
 
“ESKİ İMAJIMIZ SİLİNDİ”
 
Türkiye’nin Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’da imajının güçlü olmasının sektöre yaradığına işaret eden Yedikardeş, “Geçen sene Azerbaycan’dan misafirlerimiz vardı. Onların da mobilyaları var. Bursa’yı gezdiler. Birkaç gün kendilerini burada misafir ettik. Türk mobilyası olursa nasıl olursa olsun diye bize söylediler. ‘Türk markası ise bu mobilya alınır’ dediler. Bu bizi çok mutlu etti. Daha önceki imajlarımız artık silindi. Zannediyorum artık taşlar yerine oturuyor. Mobilya sektöründe verilen sözler artık yerine geliyor. Eski anlayışlar sona eriyor. Türkiye mobilya sektöründe kabuğunu kırıyor. Ortadoğu pazarı da buna örnektir” diye konuştu.
  
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu