banner31

banner29

İnşaat16'nın gündemi iş sağlığı

İSGDEM Gn. Müdürü Toraman’dan iş dünyasına uyarılar geldi.

İŞ DÜNYASI 22.05.2012, 23:05 22.05.2012, 22:10
İnşaat16'nın gündemi iş sağlığı
İnşaat16 Grubu Derneği aylık olağan toplantısında bu kez yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nı (İSG)ele alarak üyelerini bilgilendirdi.
 
İnşaat16 Grubu Derneği konu çerçevesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Eğitim Mühendislik Hizmetleri (İSGDEM) Genel Müdürü Mesut Toraman’ı konuk etti.
 
Birlik Vakfı’nda gerçekleştirilen programda konuşan İnşaat16 Grubu Derneği Başkanı Şener Akkan, son dönemlerin önemli gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşümü ele aldı. Kişileri evlerine, işyerlerine kavuşturmak için çalıştıklarını belirten Akkan, “Birilerini sevindirmek için yaptıklarımızda, başkalarının ocakları sönüyorsa bu soruna çare aramak gereklidir. İnsan olmanın değeri paha biçilemez. Bu noktada alınması gereken tüm önemler alınmalıdır. İnşaat sektörünün içindeysek iş kazalarına maruz kalabilecek kişileriz. Bu konuda bilincin artması gerekiyor. Tüm önlemlerimize rağmen yine de kötü bir sonuç ile karşılaşıyorsak en azından vicdani bir rahatlama içerisinde olmamız için gerekli tüm önlemleri almalıyız. Çalışanlarımızın eğitimine önem vermeliyiz.” diye konuştu.
 
İSGDEM Genel Müdürü Mesut Toraman ise katılımcıları yeni İSG hakkında detaylı bilgileri aktardı. Firmalara 50 virüsünün bulaştığını, 49 çalışanın bulunduğu bir işletmede iş güvenliği uzmanı bulundurulmaz gibi bir anlayışın hâkim olduğunu belirten Toraman, iş sağlığı ve güvenliğinde 50 sınırının kalktığını ve yasa tasarısının tüm çalışanları kapsadığını belirtti.
 
"İNŞAAT USTALIĞINI ÖĞRETECEK ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ YETERLİ DEĞİL"
 
18 yaşını doldurmayanların inşaatlarda çalışmaması gerektiğine de vurgu yapan Toraman, şunları söyledi: “İşi öğrenmenin yeri endüstri meslek liseleri olmalıdır. Böyle yapılmayarak gençler inşaata gönderiliyorsa demek ki ülkemizde inşaat ustaları yetiştirecek yeterli endüstri meslek liseleri bulunmuyor. İnşaat çalışanlarının mesleki eğitim almaları şart. Aksi takdirde 600 TL cezası var. Ölüm durumlarında eğitimsiz kişiler için hapis cezası da gündemde. Dernekler, firmalar bir araya gelerek bu eğitim sorununu çözmelidir. Biz dernek olarak ise bu sorunu aşmada gönüllüyüz.”
 
"TÜRKİYE’DE YETERLİ SAYIDA MÜFETTİŞ YOK"
 
Türkiye’nin yüzde 2’sinin bile denetlenmediğinin altını çizen Toraman, Türkiye’de yeterli sayıda müfettişin olmadığını belirtti. Toraman, yeni yasaya göre şantiye şefinin iş güvenliği uzmanı olması gerektiğini belirterek, şantiye şefi olacakların şimdiden eğitim almaya başlaması gerektiğini dile getirdi.
 
"2010 YILINDA BİN 444 KİŞİ İŞ KAZASINDA ÖLDÜ"
 
2010 yılında bin 444 kişinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Toraman, SGK verilerine göre 475 kişinin inşaatlarda hayatını kaybettiğini bunların 100 kişisinin ise yüksekten düşerek öldüğünü vurguladı. Yeni yasanın hem işverene hem de çalışana sorumluluklar yüklediğinin de altını çizen Toraman, hem işçinin hem de işverenin cezai yaptırımlarla karşılaşabileceğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından Başkan Şener Akkan, Toraman’a verdiği bilgiler için teşekkür ederek, plaket takdim etti.
  
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
hafif yağmur