banner31

banner29

UİB gümrük sürecini masaya yatırdı

“E- dönüşüme ayak uydurmak şart”

GÜNDEM 23.05.2012, 22:10 23.05.2012, 21:15
UİB gümrük sürecini masaya yatırdı
Dış ticaret sürecinde mevzuat prosedürünün en yoğun ve önemli süreçlerinden biri olan gümrük işlemleri, UİB tarafından üyesi olan ihracatçı firmalar için düzenlenen ‘Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları’ seminerinde ele alındı.
 
Dış ticarette yaşanabilecek zaman kayıplarının ve gereksiz harcamaların önüne geçilerek firmaların işlem maliyetlerini azaltması amacıyla gerçekleştirilen seminerde, uluslararası pazarda satış ve satın alma fırsatlarının oluşturulması, ihracat gümrük işlemlerinin mali ve hukuki yönden sorunsuz yerine getirilmesi ile güncel ve gelecek uygulamaları hakkında bilgiler verildi.
 
Bursa Gümrükler ve Muhafaza Eski Baş Müdürü Mehmet Kut tarafından verilen seminerde, eşyanın gümrük tarifesi, menşe kuralları, gümrük kıymeti, gümrük rejimleri esas ve usulleri, gümrük beyanı ve işlemleri süreci ile idari ve adli cezalar konuları uygulamalı olarak katılımcılarla paylaşıldı.
 
Uluslararası ticarette her geçen gün yeni ve farklı uygulamalarla karşılaşıldığını belirten Mehmet Kut, özellikle emniyet ve güvenliğin çok önemli hale geldiğini hatırlattı. Dünya ticaretinde ödeme ve teslim şekilleri, sevkiyat ve taşımacılık ile lojistik başta olmak üzere birçok alanda yeni konseptlerin oluşturulduğunu kaydeden Kut, “Kolay, etkin ve kesintisiz gümrük süreci çok önemli hale geldi. Alıcı ile satıcı arasındaki şüpheler mutlaka ortadan kaldırılmalı. En önemli yeniliklerden biri kağıtsız beyanname uygulamaları süreci olacak. Çok yakında tüm işlemler internet üzerinden yapılacak” dedi.
 
e-dönüşüme ayak uydurmak şart!
 
Her alanda olduğu gibi gümrükte de ciddi bir e-dönüşümün yaşandığını ve bu duruma ayak uydurmak gerektiğine işaret eden Kut, bu süreçte şirketlerin yapması gereken çalışmalara ilişkin olarak şunları söyledi:
 
“Tüm birimler takım halinde çalışmalı. Ayrıca dış kaynak desteklerinden faydalanma alışkanlığı elde etmeliler. Hızlı, ekonomik ve hata kabul etmeyen sistemler geliştirilmeli, etkin ve verimli eğitim stratejisi oluşturulmalı, maliyetlerin yapılandırılması için bilinç ve şuur oluşturulmalı, mutlaka profesyonellerle ve iyi gümrük müşavirleriyle çalışılmalı.”
Sağlıklı pazar araştırması, uzman yardımları ve ürünlerin piyasa sunuş şekillerinin başarıda altın anahtarlardan olduğunu aktaran Kut, gümrük süreçlerinde ihracatçıların oluşabilecek sorun ve riskleri dikkate alarak buna uygun hareket etmelerinin dış ticarette son derece önemli olduğunu vurguladı. 
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
parçalı az bulutlu