banner31

banner29

Selvili Cadde'ye viyadüklü çözüm

Selvili Cadde'de yaşanan sıkıntı viyadükle çözüme kavuşuyor.

GÜNDEM 14.02.2017, 14:53 14.02.2017, 16:01
Selvili Cadde'ye viyadüklü çözüm

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılında yaşanan heyelanın ardından İntam bloklarıyla birlikte çöken Selvili Cadde’de yaşanan sıkıntıyı viyadükle çözüme kavuşturuyor. Çekirge’yi Hamzabey ve Muradiye bölgesine bağlayan Selvili Cadde’nin İntam blokları bölümündeki çöken kısmında 34 metre derinliğe inen kuyu temeller üzerine projelendirilen viyadük inşaatı, gerçekleştirilen temel atma töreniyle start aldı. Viyadük temelinin İntam inşaatları temeliyle birleşeceğini ve 2 projenin de aynı anda boy göstererek yıl içerisinde hizmete alınacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Selvili Cadde gidiş ve geliş çift yönlü olacak. İntam blokları da konut alanları, mağazaları, otoparkları ve 4 yıldızlı oteliyle Çekirge’ye ayrı bir değer katacak” dedi.

Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan çevreye, altyapıdan spora kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, kentin en prestijli bölgelerinden Çekirge’de 2006 yılında yaşanan heyelan sebebiyle çöken İntam bloklarının bulunduğu alanla ilgili dönüşüm çalışmalarının yanında Selvili Cadde sorununa da çözüm üretiyor. Hatırlanacağı üzere bölgede yaşanan heyelanla birlikte istinat duvarları yıkılmış, İntam 95 ve 97 Bloklarıyla birlikte Selvili Caddenin bir kısmı da çökmüştü. İntam bloklarının bulunduğu alanın dönüşümle ilgili çalışmalar sürerken, bölgede inşaat başlamadan yol sorununu çözüme kavuşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Çekirge’yi, Hamzabey ve Muradiye’ye bağlayan Selvili Cadde’nin çöküntü kısmını da viyadükle çözüyor. Toplam 7 milyon TL’ye mal olacak viyadük projesinin temeli, Çekirge İntam bloklarının bulunduğu alanda gerçekleştirildi. Temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mustafakemalpaşa, Harmancık ve Büyükorhan belediye başkanları, Çekirge Mahalle Muhtarı Coşkun Altıntaş, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, viyadük inşaatının başlamasıyla birlikte yıllardır çözülmesi gereken önemli bir sıkıntının daha ortadan kalkacağını dile getirdi. İntam bloklarının bulunduğu alanın dönüşümü için viyadüğün yapılmasının zorunlu olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bizi en çok üzen hadiselerden biriydi. Çekirge’yi Hamzabey ve Muradiye’ye bağlayan, üstten geçen Selvili Cadde de heyelanda çökmüştü. Bu bölge ile ilgili projelerimizi hazırladık, ihalesini yaptık. Bugün de temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Yol viyadük şeklinde olacak. Mevcut zemine kadar ulaşan 34 metre uzunluğunda 2 metreye 8 metre ebatlarında kuyu temeller üzerine sağlam bir viyadük inşa edilecek. Temel inşaatları bitince, İntam projesinde de inşaat başlayacak. Selvili Cadde geliş gidiş olarak çift şeritli yapılacak. Hem İntam projesi hem de viyadük inşaatı birlikte bitecek. Bölgeye de ayrı bir değer katacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Başkan Altepe, son dönemde 63 adet kavşak ve köprü yaptıklarını, toplam 500 binayı yıkarak bulvar açtıklarını belirterek, sadece ulaşım yatırımlarını için sarf ettikleri kaynağın 250 milyon TL’yi bulduğunu ifade etti. Selvili Cadde’nin İntam kısmının da yakın zamanda araç trafiğine açılacağını ve alternatif yollarla bütünleştirileceğini kaydeden Başkan Altepe, “Yakında buradan Sıcaksu mevkiine yapacağımız geçitle, bu bölge aynı zamanda Çelebi Mehmet Bulvarı’na bağlanacak. Oradan da Acemler Viyadüğü’yle Yunuseli’ne geçilip rahatlıkla Mudanya’ya gidilebilecek. Yine buradan aynı şekilde Beşyol Kavşağı kullanılarak Yıldırım Samanlı Caddesi’ne ulaşılmış olacak. Mevcut yollar kullanılmadan, Bursa boydan boya kat edilebilecek” şeklinde konuştu.

Konuşmasında İntam bloklarının inşaatıyla ilgili bilgiler de aktaran Başkan Altepe, “Viyadük temeli İntam temeliyle bütünleştirilerek, binalar inşa edilmeye başlanacak. Toplam 78 konut, 7 mağaza, 52 ofis var. Altında da 3 katlı otopark bulunacak. İnşaatın bir kısmı 4 yıldızlı otel olacak” ifadelerini kullandı.

Viyadük temel atma törenine katılan AK Parti Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ise, Çekirge’de uzun yıllar süren bir sıkıntının Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları sonucunda son bulacağını ifade etti. Viyadük projesinin bölgedeki sıkıntıların giderilmesi noktasında neşter olacağını kaydeden Aydın, “Şu anda köklü çözüm için başlangıç noktasındayız. Besmele ile işe başlıyoruz. Allah bölgede oturanlara ve Bursalılara zeval vermesin” açıklamasında bulundu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da projenin Çekirge bölgesinde ulaşıma ciddi rahatlama getireceğini ifade etti. Bursa’nın çıkmaz caddelerinden birinin daha yapılan yatırımla birlikte çıkar hale geleceğini vurgulayan Dündar, “Bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ekibine teşekkür ediyorum. Burada inşa edilecek viyadük bir an önce tamamlansın ve sıkıntı çeken vatandaşlarımızın rahatlamasına vesile olsun. Bunu arzuluyorum” dedi.

Törende söz alan Çekirge Mahalle Muhtarı Coşkun Altıntaş da geç de olsa mahalledeki bir mezbeleliğin ortadan kalkmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, butona basarak temele harcı birlikte koydu.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
parçalı bulutlu