banner31

banner29

"Irak'ın ithalatında Türkiye ilk sırada"

UİB'de Irak ülke bilgilendirme semineri yapıldı

GÜNDEM 11.10.2012, 12:22 11.10.2012, 11:25

 Verdiği seminerler ile üyelerine önemli yararlar sağlayan Uludağ İhracatçı Birlikleri, Irak Ülke Bilgilendirme Semineri ile ülkenin ekonomisi, yatırım olanakları ve ihracatı hakkındaki bilgileri üyeleri ile paylaştı.

Ekonomi Bakanlığı Irak Ülke Masası Sorumlusu ve İhracatı Geliştirme Uzman Yardımcısı Yavuz Selim Özden’in konuşmacı olarak katılığı seminerde, Irak’a yapılacak ticarette ve işlerde atlanmaması gereken önemli detaylar paylaşıldı.


 “IRAK’IN İTHALATINDA TÜRKİYE İLK SIRADA”


Irak’a geniş bir coğrafyadan ithal ürün girerken Türkiye, Irak’ın ithalatında yüzde 22 oranıyla ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’yi sırasıyla İran, Çin ve ABD takip etmektedir. Türkiye’nin ülkeye ihracatında, ihraç edilen ürünler beyaz eşya, demir- çelik, ev tekstili, gıda işleme makineleri, inşaat malzemeleri gibi değişik sektör ürünlerinden oluşmaktadır. 
Gıda sektöründe kanatlı etleri, bakliyat, sert kabuklu meyveler, yaş meyve sebze, şekerli ve çikolatalı mamuller başlıca ihraç ettiğimiz ürünlerdir. Irak’ da, İran’ın ürün kalitesinin beğenilmemekte olup, Türk ürünlerinin kalitesi Irak’ da takdir edilmektedir. 

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu