banner31

banner29

Enflasyonda endişeye gerek yok

BURSAGİAD Bşk. Çevikel : Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren düşüşe geçecek.

GÜNDEM 03.05.2012, 21:57 03.05.2012, 20:59
Enflasyonda endişeye gerek yok

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından BURSAGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel değerlendirmelerde bulundu.

 
Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1,52, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0.08 arttığını açıklarken,  TÜİK' in verilerine göre, Nisan ayında TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.14, ÜFE ise yüzde 7.65 artış gösterdi.12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8.59, üretici fiyatlarında ise yüzde 10.72 düzeyinde gerçekleşti.Yıllık enflasyon TÜFE'de Ekim 2008'den beri ilk kez yüzde 11'i geçti.
 
“ENDİŞEYE GEREK YOK”
 
Bursa Genç İşadamları Derneği Başkanı Nilüfer Çevikel,  dünya ekonomisinde değişen dengeler karşısında Türkiye’nin ekonomik gücünü yansıttığını ve artan enflasyon rakamlarının endişe yaratmaması gerektiğini söyledi.Çevikel; “Nisan ayının hemen başında elektriğe yüzde 9, doğalgaza da yüzde 18'in üzerinde zam yapılması, Merkez Bankası’nın da zamların enflasyonu arttırabileceği yönünde değerlendirmesini getirmişti. Nitekim öyle de oldu.
 
Elektrik ve doğalgaz bedellerinde artışa gidilmesinin ÜFE ve TÜFE'deki öngörülen artışın üzerine çıkmasına sebep olduğunu düşünüyorum. Beklenen doğal bir sonuç olduğu için endişeye gerek yok. Enflasyon beklediğimiz gibi” dedi.
 
Türkiye’nin 2011 yılında yüzde 8.5 büyüme ile G-20 ülkeleri arasında Çin ve Arjantin’den sonra hızlı büyüyen 3. ülke olduğunu hatırlatan Çevikel,  ülke ekonomisinde yaşanan istikrar sayesinde enflasyonda ortaya çıkan tablonun önümüzdeki aylarda olumlu yönde değişeceğine inandığını söyledi.
 
Çevikel, “Ekonomi kurmayları enflasyonist riskleri göz önünde bulundurarak, gerekli tedbirleri alacaklardır.  Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinden itibaren düşüşe geçecektir” diye konuştu.
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu