banner31

banner29

“Enerjide dışa bağımlılığın önüne yerli kaynaklarla geçeriz

ENVERDER Bursa Şube Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, "Kömür eskisi gibi siyah değil beyaz altın" dedi.

GÜNDEM 13.10.2012, 18:03 13.10.2012, 17:15
“Enerjide dışa bağımlılığın önüne yerli kaynaklarla geçeriz
ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, “Kömürün siyah olması, uzun yıllardır çevreyi kirletici unsurlarını göz önüne getirdi. Ancak son yıllarda geliştirilen teknolojiler ile kömürden çevre dostu enerji elde etmek mümkün” dedi.

 

Ekim ayında doğalgaz ve elektriğe getirilen zamların tüketicileri zorlaması bir kez daha tasarruflu enerji kullanımını gündeme getirdi. Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı hale gelmesinin sürdürülemez bir durum olduğunu söyledi. Uysal, enerjide yüzde 70 oranında dışa bağımlılığın petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olmayan bir ülke için büyük sorunlar teşkil ettiğine işaret ederken, Türkiye’de rüzgâr, güneş ve HES gibi yenilenebilir kaynakların birincil olarak kullanılmadığını vurguladı. Dr. Müh. Uysal, “Aynı şekilde uzun yıllardan beri ihmal ettiğimiz 12,4 milyar tonunu linyit, 1,33 milyar tonunu taşkömürü oluşturan kömür kaynaklarımız ise yatırımcı beklemektedir” diye konuştu.

“YERLİ POTANSİYELLERİMİZİ KULLANALIM”

Enerjiye yapılan zamların devamının geleceğini de öne süren ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, “Artan ihtiyaçlar ve küresel kriz etkisi ile birlikte enerjide önemli bir bağımlılığımız olan petrol, doğalgaz ve muhtelif kaynak talebine karşı yerli kaynaklarımıza yönelmek artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Muhtemel enerji zamlarına karşı vatandaşlarımız hazırlıklı olmalı” uyarısında bulundu. Uysal, “Enerji verimliliğinin yanı sıra yerli potansiyellerimizi kullanarak kaynak çeşitliliğimizi artırmalı ve dışa bağımlılığımızı azaltmalıyız” ifadelerini kullandı.

LİNYİT VE TAŞ KÖMÜRÜ REZERVLERİMİZ YETERLİ

Türkiye’nin rezerv ve üretim miktarları açısından linyitte dünya ölçeğinde orta düzeyde, taş kömüründe ise alt düzeyde olduğunun bilgisini veren ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal,  toplam dünya linyit rezervinin yaklaşık yüzde 1,6'sının ülkemizde bulunduğunu belirtti. Linyit kaynaklarının büyük kısmının ısıl değeri düşük olduğundan termik santrallerde kullanıldığını altını çizen Uysal, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Ülkemizin en önemli taşkömürü rezervleri ise Zonguldak ve civarındadır. Zonguldak Havzası'ndaki toplam taşkömürü rezervi 1,322 milyar ton, buna karşılık görünür rezerv ise 519 milyon ton düzeyinde bulunmaktadır. Bu potansiyeli gören Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2023 vizyon programında yerli kömür kaynaklarının tamamının ekonomiye kazandırılması programı başlattı. Aynı şekilde TÜBİTAK, Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’na sunduğu raporda enerjiyi öncelikli geliştirme alanı olarak seçti ve özellikle kömür teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik çağrılara çıktı. Bu çağrılarda gazlaştırma, piroliz, kömürden bioyakıt elde edilmesi gibi pek çok alanlarda başvurular oldu.”

TÜRKİYE’NİN ELEKTRİK ARZI TEHLİKEDE

Avrupa’nın en büyük enerji üreticilerinden Fransa ve Almanya’da nükleer ve kömürün en fazla enerji üretilen alan olarak göze çarptığına işaret eden ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, “Alman Hükümeti kömür santrallerine destek vereceğine dair açıklamalarıyla, elektrik üretim sanayisinin doğalgaza bağımlı olmasını istemediğine işaret ediyor. 2020 yılına kadar 300 bin MW'lik yeni santral devreye almak zorunda olan Türkiye için de doğalgaza bağımlı bir elektrik arzı en tehlikeli gelişme olarak görülmektedir” şeklinde konuştu.

KÖMÜR ARTIK ÇEVREYİ KİRLETMİYOR

Kömür karşıtı grupların en önemli savı olan ‘kömürün kirli bir kaynak olması’ konusunda da açıklamalarda bulunan ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Uysal şunları söyledi:

“Kömürün kendisinin siyah olması sebebiyle uzun yıllardır çevreyi kirletici unsurları hep göz önüne getirildi. Hâlbuki günümüzde herhangi bir termik santralin çevreyi kirletmeyecek önlemleri alması, ilgili yönetmelikler ile belirlenmiştir. Ayrıca son yıllarda geliştirilen teknolojiler ile kömürden çevre dostu enerji elde etmek mümkündür. Örneğin; gazlaştırma teknolojisi ile havaya CO2 ve SOx salımları bir doğalgaz santrali seviyesinde salınmaktadır. Diğer taraftan kömürden bioyakıt geliştirme teknolojileri de artık bulunmaktadır. Bu yönüyle kömür santralleri siyah enerji değil beyaz enerji üretim tesisleri haline gelmiştir. Ülkemizin bu kaynaklarını kullanması kadar doğal bir şey olamaz.”

ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, enerji bağımlısı olarak ihtiyaç duyulacak enerjiyi çeşitlendirmemiz gerektiğine vurgu yaparak, kömür ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi temiz enerji kaynaklarının daha etkin kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu