banner31

banner29

Belçika'dan işbirliği çağrısı

Bursa ile özellikle tekstil ve otomotivde ortak çalışmalar yapmak istiyorlar.

GÜNDEM 16.05.2012, 21:24 16.05.2012, 20:25
Belçika'dan işbirliği çağrısı

 Belçika Flaman Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve İnovasyon, Kamu Yatırımları, Medya ve Yoksullukla Mücadele Bakanı Ingrid Lieten, Türkiye’ye hayranlık duyduklarını ve Bursa ile özellikle tekstil ve otomotivde ortak çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden İngrid Lieten, Başkanvekili Atilla Ödünç ile görüştü. Ziyarete, Belçika Büyükelçisi Pol De Witte, Özel Kalem Sorumlusu Koen Pelleriaux, Basın Ateşesi Yeter Demirci, Flaman Parlamentosu Milletvekili Fatma Pehlivan, Hasselt Üniversitesi Rektörü Luc De Schepper, FWO Bilimsel Araştırmalara Finans birimi üyesi Dr. Hans Willems, Anvers Belediyesi Üyesi Güler Turan, Başkâtip Ivan Feys, Flanders Drive firması temsilcisi Ger Van De Kerckhove, LMS firması temsilcisi Alex Vermeulen ve Uludağ İhracatçılar Birliği Uzmanı Deniz Başar da katıldı.
Başkanvekili Ödünç’ten Bursa ile ilgili detaylı bilgiler alan Bakan Ingrid Lieten, “Burada yapılanları yakından izliyoruz. Türkiye’nin işlerine hayranlıkla bakıyoruz. Üniversiteler ve özellikle inovasyon alanında neler yapabiliriz bunu araştırmak için Türkiye’ye geldik. Ankara ve İstanbul’u da gezip bilgiler alacağız. Bursa ile özellikle tekstil ve otomotiv sanayideki gücünden dolayı ortaklaşa çalışmalar yapmak istiyoruz.” diye konuştu.
Bursa’yı çok beğendiklerini de ifade eden Bakan Lieten, şehrin tarihi ve turistik mekanlarından etkilendiklerini belirtti. Lieten, Bursa’daki genç nüfus, sanayi, eğitim ve iç göçe karşı yapılan faaliyetler hakkında da bilgiler aldı.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç ise Bursa’daki siyasi, ekonomik ve sosyal yapıyı paylaştığı konuklarına Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların mutluluğunu hedefleyen çalışmalarını anlattı.
Ödünç, Bursa’nın potansiyelinin farkında olan Belçika heyetinin kente gelmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bursa’da başarılı anlaşmalara imza atacağınıza umuyorum. Tarihi, turizmi, sanayisi ve daha pek çok özelliğiyle Bursa, Türkiye’nin en önemli kentlerinden biridir. Bursa, Anadolu’nun her kentinden çok göç alan bir şehirdir. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi için gereken çalışmaları yerine getiriyoruz.” dedi.
Bursa’nın otomotiv ve tekstilde çok gelişmiş, alanında lider bir kent olduğunu sözlerine ekleyen Ödünç, tarihi belediye binasını da gezdirdiği konuklarına Bursa’ya özgü hediyeler ve çini plaket takdim etti.
 
banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
az bulutlu