banner31

banner29

Bursa’da ilk altı ayda bin 898 yeni firma kuruldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) kayıtlarına göre Bursa’da bu yılın ilk yarısında 1.898 yeni firma kuruldu. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yeni kurulan işletmelerin de katkılarıyla ekonominin toparlanma hızının artacağını söyledi.

DİĞER 08.10.2020, 15:43
Bursa’da ilk altı ayda bin 898 yeni firma kuruldu

Bursa’da yılın ilk yarısında 1.898 yeni firma kuruldu. Kurulan firma sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış gösterdiğini belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Salgının küresel ekonomiyi tehdit ettiği bu süreçte müteşebbislerimiz risklere değil fırsatlara odaklanmaya devam ediyor. Yeni kurulan işletmelerimizin katkılarıyla toparlanma hızımızın daha da artacağına inanıyorum” dedi. 
Türkiye’nin sanayi ve ticaret merkezi Bursa, pandemiye rağmen yeni girişimlerle ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamayı sürdürüyor. BTSO kayıtlarına göre Bursa’da bu yılın ilk yarısında 1.898 yeni firma kuruldu. Geçen senenin aynı dönemine göre yeni kurulan firma sayısında yüzde 6 artış yaşandı. Normalleşme takviminin başladığı Haziran ayında ise yeni kurulan firma sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97, bir önceki aya göre de yüzde 144 oranında artarak 393’e ulaştı. Bu ayda en fazla firma açılan 5 sektör ise gıda, hizmet, inşaat, tekstil ve otomotiv oldu. Bursa’da yılın ilk 6 ayında kapanan firma sayısı da bir önceki yıla kıyasla yüzde 16,8 azalarak 508 oldu. 
 

banner32
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
18°
parçalı az bulutlu